16 ETKİLİ YOL İLE BLOG’UNUZA BACKLİNK ALIN

backlink-for-2016

Blogculuk, kazanç kaynağı olarak olduğu kadar, bir hobi olarak giderek popüler hale geliyor. Her iki durumda da ister kazanç amaçlı veya hobi olarak yapın, sitenizin trafiğini arttırmak önemlidir. Trafik elde etmenin en popüler yollarından biri, geri bağlantılardan(backlink) geçmektir. Bunlar blogunuza yönlendirme yapan diğer bloglar, web siteleri ve forumların bağlantılarıdır. Burada, blogunuza kaliteli geri bağlantıları elde etmek için kullanabileceğiniz bazı yöntemleri tartışacağız.

1. Kaliteli İçerik Oluşturun

Ne yaparsanız yapın, kaliteli içeriğin önemini hiçbir zaman inkar edemezsiniz. Doğru bilgileri, gerçekleri ve rakamları en güvenilir kaynaklardan en iyi içeriği yazmalısınız. İnsanlar içeriği beğenirlerse, içeriğinizi paylaşırlar ve kişileri blogunuza yönlendirirler ve size bazı kaliteli geri dönüşler kazandırırlar. İçeriğin orijinal olduğundan ve güncellendiğinden emin olun. İnsanlar en son içeriği sever.

2. Kendi Network’ünüzü Oluşturun

Çeşitli forumlarda aktif olarak yayın yapın ve kendi blog’unuzu referans olarak gösterin. İnsanlar bu tür forumları bir bilgi-eğlence kaynağı olarak kullanıyor. Doğru içeriği mantıklı bir şekilde yayınlarsanız ilgili nişin trafiğiyle size kaliteli bir geri dönüş sağlayabilir.

3. Sosyal Medya

Sosyal medya, bu çağın en iyi backlink platformudur. Backlink almak için Facebook, Twitter, Pinterest, Google+ ve Youtube gibi sosyal medya sitelerini kullanın. Blog yazmaya başlamadan önce bile bir Facebook sayfası, YouTube kanalı ve Twitter Profili oluşturun. Bunlar, başlangıçtaki geri bağlantıların başlıca kaynaklarıdır. Bunları olabildiğince beğenerek popüler hale getirmeye çalışın. Büyüleyici sosyal medya yayınları oluşturun ve onları blogunuza bağlayın. Yayınları, insanların merak etmeden bağlantınızı tıklamaya zorlanacakları şekilde sunun. Bunun için büyüleyici resimler veya dikkat çekici çizgiler kullanabilirsiniz, ancak asla kullanıcıyı hayal kırıklığına uğratmayın.

4. Başarılarınızı Açıklayın

Alanınızda önemli bir başarı elde ettiyseniz, çeşitli forumlarda insanlarla paylaşın. Bunun için sosyal, basılı ve elektronik medyayı kullanabilirsiniz. Bu yaştaki insanlar gerçekleri ve rakamları takip etmektedir. Onlara takip edebilecekleri bazı gerçekler verin. İnsanlar başarılarınız hakkında bilgi toplamaya başladığında bağlantınızı takip edeceklerdir.

5. Misafir Blog

Misafir blog yazma özelliğine sahip niş siteleri arayın. Onlara ulaşın ve ilgi çekici bir blog yazısı yazın. Bunu yaptıktan sonra, blogu referans blog olarak kendi blogunuza bağlayın. Misafir bloglar, geri bağlantıların en kolay ve en güvenilir yollarından biridir. Bu da iyi bir geri bağlantı olarak kullanılabilir.

6. Sizden Bahseden Bağlantısız Siteleri Bulun

Size değinen ve sizinle bağlantılı olmayan web sitelerini bulun. Bu tür web sitelerini bulduktan sonra, onlardan söz ettikleri için e-postayla teşekkür ederek blog’unuza bağlamalarını isteyin. İnternette blogunuza web üzerindeki bağlantısız değinmeleri izleyebilen çeşitli araçlar bulunur. Önemli bir web sitesi tarafından belirtilirseniz, bu yararlı olabilir.

7. Ekşi Sözlük kullanın

Birçok kişi gündelik sorunların yanıtlarını almak için Ekşi sözlük’ü kullanıyor. Ekşi de ilgili konular hakkında entry girin ve kendi blog’unuzu referans site olarak belirtin. Konuyla ilgili araştırma yapın ve öyle yazın ancak konu hakkında özgün olmanız gerekir. Aksi halde insanlar üzerinde kötü bir izlenim bırakırsınız ve blogunuzu tekrar ziyaret etmek istemeyebilirler. Unutmayın bir ziyaretçiyi tatmin ederseniz tekrar gelirler.

8. İnsanların Sitenize Abone Olmasını Sağlayın

Sitenizi ziyaret ettiklerinde haber bülteninize abone olmalarını isteyin. Eğer yapıyorlarsa, yazılarınızdan haberdar olmaları için günlük ya da haftalık  e-postalar gönderin. E-postalarınızı tasarlama şeklinize ve abonelere gönderdiğiniz zamana bağlı olarak, e-postayla gönderilen geri bağlantılardan bir dizi ziyaret alabilirsiniz. Bu, kaliteli backlink için yararlı bir yoldur.

9. .gov ve .edu kullanın.

Onları gerçekten kullanamazsın. Bunu yapmak için bir eğitim enstitüsü veya bir devlet kurumu olmak zorundasınız. Ancak onları farklı bir şekilde kullanabilirsiniz. Onlarla iletişime geçin ve sitenize bağlanmalarını isteyin. Bunu, eğitim alanıyla veya kaliteli çalışmalarla ilgili hizmetlerinizi açıklayan bir e-posta göndererek yapabilirsiniz. Google, bu tür tavsiyeleri önemser.

10. Nişiniz ile ilgili bir Wikipedia Sayfası oluşturun

Wikipedia, bizim gibi kullanıcılar tarafından yazılmıştır. Nişinizle ilgili bir Wikipedia sayfası yapın. Üzerinde bazı bilgiler verin ve referanslarında kendi blog’unuzu gösterin. İnsanlar Vikipedi’yi otantik bir kaynak olarak görüp önem veriyorlar.

11. Dikkat Çekmek İçin 10’unun Gücünü Kullanın

İnsanları bir yazıyı okumadan önce başlıkta geçen 10 yol gibi mesajlar çekiyor. Ayrıca, konunuza bağlı olarak 10 büyük gizem, 10 çarpık hikaye ve hedef kitlenin ilgisini çekebilecek olan kelimeleri kullanabilirsiniz. Bu tür yayınlar, çok otantik olmasalar bile sosyal medyada çok sık paylaşılıyor ve iyi bir backlink kaynağı.

12. Trol Yazılar

Troller eğlencelidir. “Samsung, Apple’ı aldı” gibi bir makale yayınlarsanız, bu kesinlikle yanlış ancak çok fazla paylaşılıyor. Lütfen yazı içerisinde bunun bir trol olduğunu ancak bunu kimsenin ilk bakışta anlayamayacağı şekilde açıklamayı unutmayın.

13. Grafiksel İçeriği Kullanma

Küçük ve düzgün bir diyagram binlerce kelimelik bir değere sahiptir. Grafikler, insanları yazılı içeriğe göre çok daha fazla cezbetmektedir. İçeriğe uygun ve ilgili grafikleri dahil etmeyi deneyin. Videolar, animasyonlar, resimler ve onlar gibi başka şeyler olabilir. İnsanlar onları çeşitli platformlarda paylaşıyor.

14. En son ürünleri inceleyin

İnsanlar genellikle en yeni ürünlerle ilgileniyor. Örneğin, arabalar hakkında bir blog yazıyorsanız, en son çıkan Audi modeli hakkında bir inceleme yazın. Audi’yi kullanıp kullanmamanız önemli değil. Çeşitli sitelerdeki yorumları okuyabilir ve aracın nasıl olacağı konusunda bir yorum geliştirebilirsiniz. Böylece otomobillerle ilgilenen insanlar blogunuza otomatik olarak gelir.

15. Bir Haber Bölümü Oluşturun

Haberler her zaman birçok insanın ilgisini çeker. Temanız hakkında en yeni haberleri arayan ziyaretçiler çekmek için haber içeren bir bölüm oluşturun. Bu bölümü sık sık güncellemeyi deneyin. Güncellenmiş haberler, sosyal medyada kolayca paylaşılır ve blogunuza bir geri bağlantı kaynağı olur.

16. Yazılar Çevirin

Bu, kendinizi daha popüler yapmak için önemlidir. Herkes İngilizce’deki tüm yayınları anlayamadığı için yerel dilinize ve yakın çevrenizdeki ülke dillerine çevirme etkili olabilir. Böylece Türkçe dışında başka bir şeyi okuyamayan insanları çekecektir. Küresel ölçekte olduğu gibi çok geniş bir alanda bir blog veya web sitesi üstünde çalışıyorsanız bunu Fransızca, Çince ve İspanyolca olarak çevirmeyi düşünün. Herkes İngilizceyi anlamıyor.

Cihan Barış

Teknoloji meraklısı, okumayı seven, biraz tembel, kendi yolunu arayan bir üniversite öğrencisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir