Akismet Nedir ve Niye Kullanmalısınız?

Akismet Nedir ve Niye Kullanmalısınız?

WordPress ilk yüklediğiniz zaman 2 tane uygulama hazır olarak gelir. Bunlardan biri Akismet’tir. Her ne kadar yüklü gelse de aktive etmeniz için bir kaç adım işlem yapmanız gerekiyor. Bu yazımızda Akismet nedir ve nasıl kullanıcağınızı açıklayacağız.

Akismet nedir?

Akismet bir spam yorum engelleme servisidir. Akismet ismi Automattic ve Kismet kelimelerinden gelir. Auttomatic, Akismet’i geliştiren şirketin adıdır ve WordPress’in kurucusu Matt Mullenweg tarafından geliştirilmiştir. Akismet, algoritması sayesinde bloglara yapılan yorumları değerlendirir ve spam olanları filtreler. Bu algoritma sayesinde başka sitelerden de bilgi alarak hangi yorumun spam olup olmadığı öğrenerek kendini geliştirir. Böylece gelecekte spam olabilecek yorrumları kendi listesine alır. Akismet her yıl milyarlarca spam yorumu bu sayede engeller.

Niye Akismet Kullanmalısınız?

Popüler bir sitenin spam yorum alma oranı %85 civarıdır. Yani bu da yapılan her 100 yorumdan 15 tanesinin gerçek olduğunu gösterir. Bu sayede siz de hangi yorumun spam hangisinin gerçek olduğunu düşünmek zorunda kalmazsınız. Aynı zamanda size bu yorumları silmek için harcayacağınız zamanı kazandırır.

Kullanıcılar tarafından değerlendirilme;

Eğer bir yorum birden fazla kullanıcı tarafından spam olarak işaretlenmişse Akismet bu kullanıcının bütün yorumları spam olarak algılar ve engeller. Bu bazı kullanıcıların başına gelmiş olabilir. Akismet mükemmel değildir ama piyasadaki en iyi spam engelleyicidir.

Peki yorumunuzun spam olarak işaretlendiğini nasıl anlayacaksınız;

Bir siteye yorum yaptığınızda engellenmiş bir kullanıcı iseniz herhangi bir uyarı ve mesaj tarafından engellendiğiniz bildirilmez. Yorumu yazdınız ve bu görülmüyorsa site yöneticisi ile iletişime geçerek bunu bildirim. O da sizin mesajınızı spam klasöründen çıkaracaktır. Bu sayede Akismet’te bunun spam olmadığını öğrenir.

WordPress’e Akismet’i Nasıl Kuracağız?

Öncelikle eklentiler sekmesinden Akismet’i aktif etmemiz gerekiyor.

activate-akismet

 

Aktive ettikten sonra yeni bir menü sekmesi açılacak ve bizi Akismet ayaları (configuration) sayfasına yönlendirecek. Bu sayfada sizden Akismet API Key’inizi girmeniz isteniyor. Şimdilik bu sayfayı açık bırakın ve yeni bir pencere açarak API Key’imizi alalım.

Akismet için API Key alma

Akismet kurmak için bir API Key gerekiyor. Bu yüzden Akismet’in sayfasına gidiyor ve WordPress için bir anahtar al(Get a WordPress Key) butonuna tıklıyoruz.

akismet-key-wordpress

 

Bu sayfa bizi Akismet için fiyatların yer aldığı bir sayfaya yönlendirecek. Akismet ticari olmayan ve kişisel siteler için ücretsiz. Ticari siteler için de çeşitli seçenekler mevcut. Sizin için en uygun olanı seçin ve üye ol(sign up)’a tıklayın.

akismet-plans

 

Üye ola tıkladıktan sonra yeni sayfa sizden wordpress.com’a üye olmanızı isteyecektir. WordPress.com, Automattic tarafından geliştirilmiştir ve wordpress.org’la bir bağlantısı yoktur. WordPress.com’da bir blog oluşturmadan sadece üye oluyoruz.

akismet-wordpress-signup

 

Daha önceden bir wordpress.com hesabınız varsa zaten bir hesabım var linkine tıklayabilirsiniz.

Üyelik bilgilerinizi tamamladıktan sonra tekrardan Akismet sayfasına yönlendirileceksiniz. Ödeme planlarından hangisini seçtiyseniz onu işaretleyin. Ücretsiz planı seçtiyseniz miktarı “0” yapın yeter.

akismet-donation

 

Devam et dediğiniz zaman yeni sayfada API Key’inizi göreceksiniz. Aynı zamanda API Key’inizi içeren bir email de alacaksınız.

all-done-akismet-key

 

Sakın unutmayın API Key bir parola gibidir kimseyle paylaşmayın. Eğer hatırlayamazsanız akismet.com’a girerek gizli olan API Key’inizi görüntüleyebilirsiniz.

akismet-account-page

 

Akismet API Key’i WordPress’te Kullanmak

Akismet API Key’i kopyalayın ve wordpress yönetici(admin) paneline geri dönün. Eklentiler >> Akismet ayarlarına(Plugins >> Akismet Configuration) tıklayın ve API Key’i buraya yapıştırın.

Akismet kodunuzu onaylayacak ve size işlemin başarılı olduğunu bildirecektir.

akismet-setup-complete

 

Akismet İstatistiklerinizi Görmek

WordPress sitenize girdikten sonra Akismet istatistiklerinizi görebileceksiniz. Kaç tane mesajın spam olarak işretlendiğini, bunlarının ne olduğunu takip edebilirsiniz. Arada mesajları kontrol etmenizi tavsiye ederiz çünkü gerçek yorumları da yanlışlıkla silmek istemezsiniz.

akismat-stats-admin

 

Umarız bu yazı sayesinde Wordpress sitenize nasıl Akismet kuralabilceğinizi, API Key almayı ve Akismet’in niye önemli olduğunu anlatabilmişizdir. Spam yorumlar birçok WordPress sitesi için can sıkıcı olabiliyor. Sitenizi büyütürken bunları azaltmak için Akismet size yardımcı olacaktır.

Cihan Barış

Teknoloji meraklısı, okumayı seven, biraz tembel, kendi yolunu arayan bir üniversite öğrencisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir