Artık güvenliğimiz robotlara emanet

robocops-in-silicon-valley-facebook-knightscope-fb-page-jpg-e1472343971805

Silikon vedisinin yeni şirketlerinden Knightscope toplumsal alanlarda ve alışveriş merkezi gibi yerlerde görev yapacak güvenlik robotlarını duyurdu. Robotlar “Doctor who”daki Daleklere çok benziyor ya da siz çöp kutularında benzetebilirsiniz. Ancak geleceğin Roboco ları olmayacağını kimse inkar edemez.

Knightscope Boston maratonuna yapılan bombalı saldırıdan kurulan bir şirket. Kurucuları uygun donanım ve yazılım ile suç oranının %50 oranında azalabileceğine inanıyor. Insan dikkatini rutin ve sıkıcı işlerde düşebiliyor işte robotlar önceden planlanmış işleri yapmak, bir bölyeyi kontrol etmek için daha etkililer. Hatta bazı tehlikeli durumlarda kullanılması insan kayıplarını kesinlikle azaltacaktır.

K5-ColorsUSA-1024x576

Robotlar birçok sensör ve ekipman sayesinde süpheli durumları tespit ederek yetkilileri arayabiliyor. Bu sayede insan gözünden kaçan durumların önüne geçilebilir. Ayrıca robotların üstünde bulunan bir panik butonu saysesinde de insanlar acil durumlarında yardım isteyebilir.

Birçok alışveriş merkezi ve Uber robot güvenlik görevlilerini saatliği 7 dolardan kiralamış durumda bile.

Peki Acil Durumlarda ?

Acil durum anlarında insanların robotlara aşırı bir şekilde güvendiği araştırmalar ile kanıtlanmış durumda. Bir yangın deneyi yapan araştırmacılar, insanların yol gösterme konusunda yanlışlar yapmasına, ve güvensiz gözükmesine rağmen robotları takip ettiğini gösterdiler. Araştırmacılar bile deney öncesi böyle bir şey beklemediklerini itiraf ediyorlar. Ancak yangın halinde birçok insan insan robotları takip etmiş. Araştırma da bize robotların nasıl bir otorite sembolü olduğunu göstermiş durumda.

rescue-robot6_0

Bu tarz robotların işsizliğe yol açacağını iddia etmek ise büyük bir yanlış olur. Bu tarz teknolojilerin geliştirilebilmesi için mühendislere, araştırma görevlilerine ve onları kontrol edecek insanlara ihtiyaç var.

Cihan Barış

Teknoloji meraklısı, okumayı seven, biraz tembel, kendi yolunu arayan bir üniversite öğrencisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir