Blockai: tweet ve telif hakkı birleşiyor

blockai-homepage

Blockai fotoğrafçıların ve sanatçıların özgün eserlerini korumaya yardım etmeye çalışan bir girişim. Şimdi ise bu işlemi daha da kolaylaştıracak yeni bir özelliğini Twitter ile entegre olarak hayata geçiriyor.

Önceden Blockai kullanıcıları çalışmalarını siteye yükleyerek halka açık bir veri bankasına (blockchain) kayıt olarak eserin kendilerine ait olduğunu belgeliyorlardı.

Ancak CEO Nathan Lands “ Kullanıcıların bütün gün Blockai sitesinde oturup beklediklerini hayal edemeyiz” diyerek başka araçlar ile entegre halde çalışmaları gerektiğini belirtti ve buna da ilk olarak Twitter’dan başladılar. Sisteme kayıt etmek istediğiniz resmi #blockai hastagi ile tweet atarak otomatik olarak resminiz üstündeki hakkınızı kayıtlara geçirebilirsiniz.( Tabi önce bir tane Blockai hesabınızın olması gerekiyor)

blockai-tweet

CEO Nathan böyle bir servisi sunmalarının amacının kullanıcıların kolaylıkla telif haklarını kanıtlayabilmelerini sağlamak olduğunu belirtiyor.

Eğer biri sizden izinsiz sizin fotoğrafınızı kullanıyorsa, o kişi Blockai sertifikanızın bir kopyasını göndererek başka herhangi bir yola başvurmanıza gerek kalmadan haklılığınız kanıtlayabilirsiniz. CEO Nathan sertifikanın mahkemde de kullanılabileceğini söylemesine rağmen daha bunu deneyen olmadı. Blockai ayrıca benzer resimleri de arayarak eserinizi koruma konusunda size yardımcı oluyor.

Servis sanatçılar için ücretsiz ancak ilerleyen günlerde medya şirketleri gibi müşterilerden ücret almayı planlıyor.

Nihayi amaçlarının ise internetteki her dosyanın kime ait olduğunun cevabını bulmak.

Cihan Barış

Teknoloji meraklısı, okumayı seven, biraz tembel, kendi yolunu arayan bir üniversite öğrencisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir