Blog Yazmak Kolay Değilken Motive Kalmak

motivation-2

Daha önce her ne duyduysanız duyun, aktif bir şekilde blog yazmak kolay değildir. İnternette yazan birçok başarı hikayesine rağmen, rahat bir yaşam için yıllarca zorlu bir çalışma gerekir. Belki hiç başarılı olamayacaksınız. Bu yüzden motive kalmanın yollarını bulmalısınız. Aksi halde, erkenden bu uğraştan vazgeçebilirsiniz.

Maksimum Motivasyon İçin Dört İpucu

Herkes farklı şeylerden motivasyon bulur. Bazı blog yazarları için, rahat bir yaşam için yeterli gelir elde etme fikri motive edicidir. Başkaları için, sadece insanların yazdıkları içeriği okuduğunu bilmek yeterlidir. Ancak sizi motive eden şey ne olursa olsun şu ipuçları sizi ayakta tutacaktır:

1. Kısa Vadeli Hedefler Belirleyin

Her blog yazarının, nerede olmak istediklerine dair üç, beş veya on yıl içinde idealistik görüşleri vardır. Fakat sorun şu ki, birçoğu o zamana kadar ne yapacağını bilemiyor. Girişimci Timothy Sykes, “İnsanları arzuladıkları başarıyı elde etmekten alıkoyan şey, zaman alıcı, aradaki bu kısımlar” diyor. “İnanılmaz sonuçlar elde etmek istiyorlarsa da ne kadar çok çalışılması gerektiğini anlamıyorlar.”

Bu nedenle hem kısa hem de uzun vadeli hedefler belirlemeniz kritik önem taşır. Günlük, haftalık ve aylık kontrol noktalarını içerebilecek kısa vadeli hedefler sizi motive eder ancak uzun vadeli hedefler size gelecek vizyonunu veriyor.

2. Her Gün İki Şey Başarın

Akşam yatmadan önce günün sonuna bakıp gerçekten ne yaptığınızı merak ediyor musunuz?

En az iki şey yapmadan bir gün asla bitirmemelisiniz. İnanılmaz derecede küçük şeyler bile olabilir. Örneğin beş tweet atmak veya en son blog yazılarınızdaki yorumlara cevap vermek. Ne olduğu gerçekten önemli değil. Önemli olan, olumlu bir şeyin yapıldığını bilerek günü bitirmenizdir.

3. İlerleme İzlemesi

Büyük bir şirkette satış veya pazarlama pozisyonunda çalıştıysanız ilerleme raporlarını biliyorsunuz demektir. Yöneticiler, işlerin farklı alanlarında nasıl gittiğini takip edebilmek için genellikle haftalık, aylık ve üç aylık ilerleme raporları ister.

Bir blog yazarı olarak, kendi ilerlemenizi takip etmelisiniz. Bunu Google Analytics üzerinden yapabilirsiniz. Kontrol etmek, belirli metrikleri belirlemek ve ardından bunları gelecekte nerede olacağınızı görmek için ileride tekrar inceleyebileceğiniz özelleştirilmiş ilerleme raporları haline getirebilirsiniz..

4. Başarılı İnsanlarla İletişim Kurun

Diğer blog yazarlarıyla iletişim kurduğunuzda, ne yaptıklarını görebilir, onlardan yeni fikirler çıkarabilir ve misafir bloglama ilişkileri yoluyla blogunuzun görünürlüğünü artırabilirsiniz.

Neyse ki blogcularla iletişim oldukça kolaydır. Birçoğuna sosyal paylaşım platformları, mesaj panoları ve çevrimiçi topluluklar vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

Zor Zamanlarda Dayanın

Blog yazmak kolay değildir. Mali özgürlüğün keyfini çıkarmanıza ve bir fark yaratmanıza olanak tanıyan bir izleyici kitlesi oluşturmak için aylarca ve yıllarca tutarlı yazma, pazarlama ve iletişim ağı gerekir. Özellikle zor zamanlarda, motivasyon bulmanın bir yolunu bulun.

Cihan Barış

Teknoloji meraklısı, okumayı seven, biraz tembel, kendi yolunu arayan bir üniversite öğrencisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir