Gravatar Nedir ve Neden Hemen Kullanmaya Başlamalısınız?

gravatar

Genellikle yeni WordPress kullanıcıları, adının yanında gri simgenin nasıl göründüğünü merak eder. Bazen kullanıcılardan, bu gri şeyi nasıl kapatabileceklerini bilemezler Bu gri simge, gravatar olarak bilinir. Bu yazıda bir gravatarın ne olduğunu ve neden hemen bunu kullanmaya başlamanız gerektiğini anlatacağız.

Tarihi

Gravatar ne demeden önce, önce avatarın ne olduğunu öğrenmeliyiz. Avatar, bir kullanıcının grafiksel bir sunumudur. Kişinin resmi veya ilişkilendirmek istediği rastgele bir simge olabilir. Web’in anonim olduğu günlerde insanlar simgeleri tanınmak amacıyla kullanırdı. Oyun topluluklarında halen çoğunlukla kullanılır. Forumlarda avatarlarından dolayı aktif kullanıcıları oldukça kolay tanıyorsunuzdur. İsimleri hatırlamak zor olsa da, belirli bir resmi tanımak çok kolaydır. Web geliştikçe ve bloglar daha yaygın hale geldiğinden, bir yorumcu olarak bir kimliğe sahip olmak gereklilik haline geldi. Forumlar ve diğer hizmetler ile kullanıcıların kayıt olmaları gereken yerlerde her kullanıcının kendi profilleri vardır. Bu nedenle profillerine kolayca “avatar” ekleyebiliyorlardı. Bununla birlikte, blog yorumu çoğu durumda kayıt gerektirmez. Peki kullanıcıları nasıl belirleyebiliriz? İşte o zaman Gravatar gelir.

Gravatar nedir?

Gravatar, Küresel Tanınan Avatar’ı simgeliyor. Milyonlarca insan ve web sitesi onları kullandığından, dünya çapında tanınmaktadır. WordPress gibi en popüler uygulamalarda Gravatar için yerleşik destek vardır. Bir kullanıcı Gravatar’ı destekleyen bir siteye bir açıklama (e-posta ile) yaptığında, Gravatar sunucularından Küresel Tanınmış Avatarını çeker. Ardından bu resim, yorumun yanında gösterilir. Bu, her yorumcunun kimliğini dünya çapında web üzerinden vermesine olanak tanır.

Neden Gravatar’ı eklemeliyim?

Web’de tanımlanmak istiyorsanız, bir gravatar kullanmalısınız. Bir blog yazarı, kâr amacı gütmeyen, küçük işletme veya bir marka oluşturmak isteyen herkes, gravatar’ı kullanmaya başlamalıdır. İlk başta, gravatarınız pek fazla ilgi görmeyebilir. Ancak bir sitede aynı Gravatar ile yorum yaparsanız site içinde tanınmaya başlayacağınıza emin olabilirsiniz.

Gravatar’ı nasıl alabilirim?

Gravatar sahibi olmak gerçekten basit ve ücretsizdir. Sadece Gravatar’ın web sitesine gidin ve en çok yorum yapmak için kullandığınız e-postayla kaydolun. Kendinize bir avatar belirleyin. Bu, kendinizin bir resmi, şirket logonuz veya benzersiz bir şey olabilir.

Çoğu WordPress teması zaten yorumlarla gravatar entegrasyonu ile birlikte gelir. Bu sayede site sahiplerinin ekstra bir şey yapması gerekmez.

Umarız Gravatar’ın ne olduğu ve niye kullanmanız gerektiğini anlatabilmişizdir. Merak ettiğiniz bir şey varsa yorum yazmaktan çekinmeyin.

Cihan Barış

Teknoloji meraklısı, okumayı seven, biraz tembel, kendi yolunu arayan bir üniversite öğrencisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir