Hackerlar Bir Hotelin Kapı Sistemlerini Bitcoinle Ödenecek Fidye Karşılığında Kapattılar

aianirnr5jllzzbnpsib

İnternete giderek daha fazla şey bağlandığından bilgisayar korsanlarına karşı bir hedeftir. Bu yüzden, en son teknoloji ürünü otel kilit sistemlerinin fidye için hacklenmesi şaşırtıcı değil. Hackerlar geçenlerde Avusturya’daki 4 yıldızlı bir otelin güvenlik sistemine girerek sistemin yeni anahtar oluşturabilmesini engelledi. Otel, Bitcoin ile fidye ödemeyi kabul ettikten sonra ancak sistem eski haline dönebildi.

Avusturya’daki Seehotel Jaegerwirt otelinin tüm konukları odalarından çıkabilmişlerdir. Yalnızca yeni anahtarların oluşturulmasına izin veren sistemi kapanmış. Bilgisayar korsanları elektronik anahtar sistemine girdiklerinden sorun bir kabus haline geldi. Otel yeni anahtarlar oluşturamadı ve sistemlerini yedeklemek ve çalıştırmak için kabaca 1,600 dolar karşılığında ödeme yaptı.

Bu tarz siber saldırıların sayısı her geçen gün daha da artıyor. İşletmeler böyle saldırılara alışık olmadıkları fidye ödemeyi kabul ediyorlar. Güvenlik uzmanlarının bu gibi açıklara karşı bir çözüm bulacağına inanıyoruz. Tabi hotel yönetimi dedelerin eskiden kullandığı gibi gerçek anahtarlar ile açılabilen kapılara geçeceklerini duyurdular. Ne diyelim internete bağlı olmasından daha güvenli olacaktır.

Cihan Barış

Teknoloji meraklısı, okumayı seven, biraz tembel, kendi yolunu arayan bir üniversite öğrencisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir