Japon İşi Yapay Zeka

Hayallerin Holografik Yapay Zeka Hizmetçisi

Azuma Hikari, Japon hologram teknoloji şirketi Gatebox tarafından üretilen, 20 yaşında 58 cm’lik bir hologram. Bu sanal ev robotunun işlevleri Amazon’un Alexa’sından biraz daha farklı. Azuma erkenden eve gelmenizi isteyen kısa mesajlar gönderebiliyor, size giderken şemsiye almanızı hatırlatıryor.

Aşağıdaki video bir film fragmanı gibi görünebilir. Ama aslında öyle değil. Bu adamın gerçekten ona “sevgilim” dediği bir hologram arkadaşı var ve ona karşı aşırı korumacı.

Geliştiricilerine göre, “Yalnız yaşayan insanlar için harika bir rahatlatıcı karakter. Her zaman sahipleri için elinden gelen her şeyi yapacaktır. “ Ancak 2,600 dolarlık bir fiyat etiketi ile ne kadar sizi rahatlatır bilemiyoruz.

GELECEK SANAL ARKADAŞLARIN

Gatebox’un web sitesinden Azuma Hikari’nin tek olamayacağı başka karakterlerin geleceğini çıkarabiliriz.

Azuma’nın hologramı, 1280 x 720 çözünürlükte tüp şeklinde bir kutusuvar. Donanımın ağırlığı 5kg, stereo hoparlörler, mikrofon ve üstte monte edilmiş bir kamera var. Azuma, bir “makine öğrenme algoritması” ile inşa edilmiş ve ona sahibinin sesini tanımasına, uyku alışkanlıklarını öğrenmesine ve Gatebox’un yerli sohbet uygulamasından mesaj göndermesine yardımcı oluyor.

Bazıları için Azuma iyi bir sanal asistant olabilir kim bilir. Her gün yeni bir özelliğe sahip yapay zeka ürünü çıkıyor. Hologramlı yapay zeka asistanların daha da gelişeceğine şüphe yok.

 

akilli-asistan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cihan Barış

Teknoloji meraklısı, okumayı seven, biraz tembel, kendi yolunu arayan bir üniversite öğrencisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir