Octobot: yumuşak robot

octa

Bilim dünyası yıllardır robotları kılasik olan metal ve plastikten yapmak yerine daha yumuşak maddelerden yapmanın yollarını arıyordu. Harvard üniversitesinde geliştirilen Octobot sadece tamamen yumuşak olmasının yanında bağımsızda hareket edebilen bir robot.

Robert Wood ve Jennifer Lewis tarafınfan geliştirilen Octobot robot teknolojisi alanında bir mihenk taşı konumunda. Batarya ve elektronik kontrolleri yumuşak bir sistem haline getirmek işin en zor kısmı olmasına rağmen bu çalışma ile bunun mümkün olabileceği ortaya konmuş durumda.

Robot genel olarak 3D yazıcıda oluşturulduktan sonra hareketi ve gücü sağlayan diğer parçaları eklenmiş. Robotun hareketi bir gaz olan hidrojen peroxid ile sağlanıyor. Arkasından çıkan gaz akımı sayesinde hareket edebiliyor. Octobot’un farkı ise hareketi sağlayan sistemin dışarıdan herhangi bir müdahale olmadan bunu kendi kendine yapıyor olması. Araştırmacılar ileride insanların çevresinde veya hatta içinde keiği olamayan bu tarz robotların var olamsı için çalışmalarını sürdürüyor.

Cihan Barış

Teknoloji meraklısı, okumayı seven, biraz tembel, kendi yolunu arayan bir üniversite öğrencisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir