Öğrencilerin Blog Yazması İçin 11 Neden

start-your-blog-4-steps

Dijital çağda yaşantımız her yönden değişti. Düşüncelerimizi yüz yüze iletişim kurmaktan çok çevrimiçi olarak ifade etmek daha kabul gören bir yol haline geldi . Bu insanın daha sık blog yazmaya başlamasının başlıca nedeni haline getirdi. Düşüncelerimi çevrimiçi paylaşarak, başkalarından yeni şeyler öğrenebilir, fikir edinebilir ve hatta kendi isimimizi insanlara duyurabiliriz. Kim olduğunuz önemli değil, bir blog yazabilirsiniz. Ve dahası, bunun çok önemli olduğu bazı yararlar var. Bugün öğrencilerin neden blog yazması gerektiğini açıklayacağız.

Bir blog yazmak için 11 nedenden oluşan liste şöyle:

1. Beğendiklerinizi Yapın

Türkiyede yapılan bir araştırmaya göre insanların yaklaşık% 72’si işlerinden memnun değil. Araştırma, insanların çalışmalarını yaparken mutluluk hissetmediklerini gösteriyor ve bu üzücü bir gerçektir. “Sevdiğiniz şeyleri yapın” diyeren bir deyiş duyabilirsiniz. “Yaptığını sevmek”. Aslında, bu başarı için bir anahtardır ve bir blog oluşturduğunuzda, hangi temadan oluşacağına siz karar verirsiniz. Böylece, bir blog sahibi olmak, zevk aldığınız şeyi yapmaya başlamak için bir yoldur.

2. Uzmanlığınızı gösterin

Belirli bir yerde niş bloglamaya başlamaya karar verdiyseniz, bu blogu sevdiğiniz muhtemeldir. Ayrıca, uzman olarak gelişmekte çok zaman harcayabileceğiniz, bu nedenle kitlenizle ve diğer insanlarla paylaşma tecrübeniz olduğu anlamına gelir. Uzmanlığınızı göstermekten korkmayın, çünkü gelecekte hayalinizde bir iş bulmanıza yardımcı olabilecek yararlı bir yetenektir.

3. İletişim Becerilerini Geliştirme

Bir blog çalıştırırken, bazen okuyucular, blog yazarları ve hatta bazen müşterilerle iletişim halinde olmanız gerekir. ‘Troller’ sayısı web üzerinde yüksek olsa da, çoğu zorlayıcı yorumlardan nasıl yanıt alınacaklarını öğrenmek önemlidir, zira bunların çoğu olumsuz geribildirim vermek istemektedir.

4. Yazınızı Yazın

Yazmayı seviyorsanız, bir blogunuz varsa çok yazmanız gerekir. Açıkçası, bir blog yazısı hazırlamak akademik bir makale yazmakla aynı şey değil, ancak yazma becerilerinizi etkiler. Nerede hangi noktalama işaretini kullanacağınızı bilmeniz gerekir, hangi kelimenin düşüncelerini daha iyi yansıttığını seçmelisiniz. Ne kadar çok çalışırsanız o kadar iyi yazarsınız. Yazma o kadar zor ve sıkıcı değildir. Düşüncelerinizi ifade etmek ve fikir paylaşmak için bir yol budur, bu nedenle bu işten keyif alın ve becerilerinizi geliştirin.

5. Araştırma Yapmak

Blogunuzun içeriği ne olursa olsun, nişinizdeki diğer blogları bulmak, onları analiz etmek, bazı bilgiler edinmek ve onlardan öğrenmek için internette sörf yapabilirsiniz. Gelişmek isteyen bir blog yazarı olmak araştırma yapmak demektir. Eğitim süreci için son derece yararlı beceriler geliştirirsiniz.

6. Yetkinliğinizi Gösterin

Bir blog yazmak, uzmanlığınızı bazı belirli alanlarda göstermek anlamına gelir ve günümüzde başarı için bir anahtar olduğu için çoğu blog yazarı alanında uzman olmak istemektedir. Güvenilir ve inandırıcıysanız, çevrimiçi olarak yetki üretme ihtimaliniz yüksektir. Bazı nişlerde guru olmanıza gerek kalmasa bile, yetkinizden en iyi şekilde faydalanabilirsiniz.

7. İş Bağlantıları Oluşturma

Bazı insanlar blog yorumlarının ölmekte olduğuna inanıyor olsalar da, yorumlarda uzmanlık ve düşüncelerini paylaşan insanlar var. Blogunuzda olsun veya olmasın, nereden geldiğiniz önemli değil, nişinde başarılı olan diğer insanları dinlemeniz ve onlardan yeni şeyler öğrenmek önemlidir. Nazik ve açık biri iseniz, iş bağlantıları kurma şansınız vardır. Ne zaman ihtiyaç duyulacağını asla bilemezsiniz, bu yüzden arkadaş kazanmak her zaman daha iyidir.

8. Bir Kariyer Başlat

Günümüzde blog yazmak popüler ve blog yazarlarının sayısı hızla artıyor. Herhangi bir yerde iyi bloglar bulmak kolaydır ve birçok marka blogları bir pazarlama aracı olarak kullanır; bu da hizmetlerini veya ürünlerini gösterir. Kitlenizi dikkatini çekip onları ilgilendiren bir şey yapmayı biliyorsanız, trafik çekmenizin olasılığı daha yüksektir ve bu nedenle, farklı insanlar, şirketler ve markalardan ortak çalışma istekleri alabilirsiniz. Sonuç olarak, blog yazma, para kazanmanın ve kariyerinize başlamanın bir yoludur.

9. Kendinizi Geliştirmeye Devam Edin

Her gün yeni şeyler ve görevleri yerine getirdiğimiz için hayat, gelişim sürecidir. Potansiyelinize ulaşmayı ve yaşamın tadını çıkarmayı durdurmanın bir yolu olduğu için büyümeniz önemlidir. Bir blog yazıcınızysanız, bir şeyler ile ilgilenme ihtimaliniz yüksektir ve yeni şeyler öğrenmek için her şeyi yaparsınız. Sonuçta, bir blog sürdürmek, kendinizi geliştirmeye devam etmeniz ve sizi daha mutlu bir kişi haline getirebilir.

10. Bir Kariyer Portföyü Yaratın

Yeni mezunlar, işverenlerin deneyimli kişileri çalıştırmak istediği konusunda bir sorunla karşı karşıya. Çalışmak zor olsa da, deneyim kazanmak ve kariyer portföyü oluşturmak için bir yol var. Her şey bloglama ile ilgilidir. Çevrimiçi bir iş olduğu için bunu istediğiniz zaman yaparsınız ve bazı temel becerileri (iletişim, araştırma, yazma, vb.) geliştirirsiniz. Gelecekteki patronunuzu etkilemek isterseniz, kendinizi kanıtlamanıza yardımcı olacak bir hobi olarak blog yazsanız iyi olur.

11. Eğlenin

Bir bloga sahip olduğunuzda beğendiğiniz şeyleri paylaşabilirsiniz. Ve bunu eğlenceli hale getirebilirsiniz. Örneğin, bugün vlog (video blog yazarlığı) popüler oluyor ve videolar hazırlama süreci ilginç ve komik. Ayrıca, iyi bir blog fotoğraflar, videolar ve diğer medya içeriklerinden oluşur. Ve bunu yapacak sizsiniz. İnternette bir çok ücretsiz servis var bunları kullanın. Bir kamera alın, arkadaşlarınızla eğlenecli videolar çekin.

Sadece pazarlamacılar değil, öğrenciler günümüzde blog yazmalılar. Blogcu olmak için pek çok neden vardır ve herkes en iyisini yapabilir. Bir öğrenci olarak, bloglama, iş geliştirme ve eğlenceyi birleştirmenin harika bir yoludur. Sadece deneyin.

Cihan Barış

Teknoloji meraklısı, okumayı seven, biraz tembel, kendi yolunu arayan bir üniversite öğrencisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir