Tesla’nın Tamamen Sürücüsüz Otomobili

Heralde Elon Musk adını duymayan artık kalmamıştır. Bir zamanlar nasıl herkes Bill Gates ve Steve Jobs konuşuyorsa şimdi her yerde onun adı geçiyor. Elbette bu kadar gündemde olmasının sebebi zamanın ötesinde müthiş işler yapması. Elon Musk geçen gün artık üretilecek her Tesla otomobilin tamamen sürücüsüz gidebilecek teknoloji ile fabrikadan çıkacağını duyurdu.

Aynı zamanda diğer sürücüsüz araç denemeleri yapan şirketlere nispet olsun diye de bir video yayınlandı. Videoda sürücüsüz Tesla otomobili şehrin çevresinde dolaşıyor (sürücü koltuğunda biri görülüyor ancak hiçbir müdahalesi yok kanunlar gereği oturmak zorunda).  Ben videoyu izlerken garip bir şekilde sevindim çünkü bu teknoloji bir zamanlar sadece hayaldi sadece bilim kurgu ürünüydü. Artık günlük hayatımıza girdi ve dışarıdaki çoğu sürücüden çok daha iyi araba kullanıyor. Şehri dolaştı, ana yola girdi ve hatta arabayı çok güzel bir şekilde park etti.

Tesla’nın aracı çok sayıda kamera ve sensöre sahip ayrıca 360 derece görüş kabiliyeti de var. Şirket aracın yön bulma ve istenilen yere gitme yeteneklerine çok güveniyor. Hatta telefonunuzdan bir uygulama sayesinde istediğiniz zaman aracınızı eve geri bile gönderebilirsiniz.

Ben sürücüsüz otomobil teknolojisini destekliyorum. Bu teknoloji sayesinde nakliye ve yol güvenliği gibi konularda bir devrim yaşanacak. Gelişebilmemiz ve gelecekte daha başka teknolojilere geçebilmemiz için eski ve hantal ulaşım şeklimizin de değişmesi gerekiyor.

Cihan Barış

Teknoloji meraklısı, okumayı seven, biraz tembel, kendi yolunu arayan bir üniversite öğrencisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir