Uzun Blog Yazılarının Daha Etkili Olduğu Doğru Mu?

recover-your-site-disappeared-from-google-serp

Bir blog yazarı olarak, içerik oluşturmak için çok zaman harcarsınız. Ve o içeriğin başarılı olmasını istiyorsunuz değil mi?

Eğer yazınızın uzunluğu yaklaşık 2.000 kelimeden daha kısaysa içeriğinizin etkileşimi ve okunma oranı daha az olabilir. Şu anda inernette uzun içeriğin, kısa içeriğe göre daha iyi performans gösterdiğini destekleyen birçok kanıt var.

Bu yazımızda uzun ve kısa içerik arasındaki farklardan ve hangisinin daha etkili olduğundan bahsedeceğiz.

İnsanlar Neden Kısa İçeriğin Daha İyi Olduğunu Düşünürler?

Bugün insanlar telefonlarının küçük ekranlarında dolaşıyorlar ve kimsenin oturup Suç ve Ceza boyutlu bir yazıyı okumaya vakti yok gibi görünüyor. Bununla birlikte insanların kısa içeriğin sorularına cevap olduğuna inanmaları da mantıklı.

Sonuçta daha az okumayı kim istemez ki?

Kısa içerikler, okuyucuların sindirebilmeleri kolay olabilir, ancak çok iyi dönüştürülmez. Kısa içerik onu kesmez ve kendinizi sitenizde kısa süre kalmış kullanıcılar ile bulursunuz.

Uzun Blog Yazıları ve Google SERP’ler

Google’ın arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) ilk on sonucunu değerlendirirseniz, # 1 konumunda yer alan içeriğin ortalama içerik uzunluğunun 2,450 kelime olduğunu farkedeceksiniz. Delil için, konu hakkındaki bu SerpIQ grafiğini kontrol edebilirsiniz:

serp-graph

Grafikteki içerik, Google’da bir numaradan on numaraya taşındığında, karşılık gelen uzunluğun da düştüğünü görebilirsiniz.

Öyleyse uzun biçimli içerik neden bu kadar iyi performans gösteriyor? Cevap basittir. Son birkaç yılda, Google’da uzun ve birden fazla anahtar kelimelerle arama yapan müşterilerin sayısı arttı ve insanlar birincil bilgi kaynağı olarak internete girmeye başladı.

Bazı Google kullanıcıları kısa, hızlı içerik isterken diğerleri çok ayrıntılı, çok bilgilendirici materyal istiyor.

Uzun biçimli içerik başlangıçta daha az rekabet yaşadığından, daha iyi sıralamaya ulaşmak açısından kısa içeriklere göre etkilidir.

Aramalarda Üst Sırada Çıkmak İçin Uzun İçerik Nasıl Oluşturulmalı?

Daha uzun blog içeriği oluşturmaya karar verdiniz ancak nasıl yapmalısınız? Okuyucularınızın seveceği başarılı, uzun yayınlar yazmak için şunları takip edebilirsiniz:

Yazının formunu doğru biçimlendirin. Uzun biçimli içerik, hatalı biçimlendirildiğinde, kullanıcıların erişemediği bir metin tuğlası gibi hissedilebilir. Buna göre biçimlendirerek erişilebilir olmasını sağlayın. İçeriği kırmak için başlıkları, alt başlıkları, madde işaretli listeleri ve bağlantıları kullanın ve cümlelerinizi ve paragraflarınızı kısa tutun.

Görüntüler ekleyin. Uzun içeriğin en iyi özelliklerinden biri, grafik ve görselleri dahil etmeniz için daha çok alan sunar. Bu grafikler ve görseller içeriğinizi geliştirir ve okuyucular için daha değerli hale getirir, böylece daha yüksek sıralamaya yardımcı olur. Uzun biçimli içeriğinizi yukarı çıkarmak için görseller ekleyin.

1500 kelimeden uzun tutun. 1,500 kelimelik veya daha uzun olan içerik en iyi performansı verecektir. 2.000 kelime veya daha fazla içerik oluşturursanız durumunda bonus puan alırsınız.

Bir liste yapın. Uzun biçimli içeriğinizi hızlı okunabilir kılmak için, okuyucuların kolayca atlamalarını sağlayacak listeler oluşturun.

Karar: Uzun Formda İçerikler Oluşturmak Sıralamanızda Size Yardım Eder

Uzun içerik, kısa içeriğe göre daha fazla zaman, enerji ve çaba gerektirir; ancak bu, sitenizin sıralamasına yardımcı olması ve daha fazla ziyaretçi kazanmanız için mükemmel bir yoldur. Daha uzun biçimli içerik oluşturarak, kendinizi bir içerik lideri olarak kolayca ayırt edebilir ve yayınladığınız materyalden daha yüksek bir geri dönüş elde edebilirsiniz.

Cihan Barış

Teknoloji meraklısı, okumayı seven, biraz tembel, kendi yolunu arayan bir üniversite öğrencisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir