WordPress İçin En İyi Parola Yöneticileri

Artık birden fazla kullanıcı adı ve parolalarınızı yönetmekte zorlanıyor musunuz? Yoksa her hesabınız için aynı kullanıcı adı ve parolayı kullanmak gibi bir hata mı yapıyorsunuz? Bu yazımızda en iyi 3 parola yönetme aracını anlatacağız.

passwordmanager

Niye Bir Parola Yöneticisine İhtiyacınız Var?

Birçok insan aynı parolayı yıllarca kayıt olduğu her yerde kullanıyor ki bu hiç güvenli bir hareket değil. Evet belki hatırlaması kolay olduğu için tercih ediliyor ancak sizin için kolay olan bu yöntem hackerların da işini kolaylaştırıyor. Her gün yüzlerce belki binlerce insansın hesabı zayıf parola tercihleri yüzünden ele geçiriliyor. İşte bu yüzden size güçlü ve özel bir parola belirlemeniz gerektiğini tavsiye ediyoruz.

Ayrı ayrı bütün hesaplarınız için farklı parolaları aklınızda tutmanız tabiki mümkün değil. İşte parola yöneticileri ana bir parola belirlemenizi sağlayarak sizin yerinize diğer hesaplarınızın parolalarını depoluyor. Ayrıca bu uygulamalar sayesinde çok daha güçlü parolalar oluşturabilirsiniz.

Parola yöneticilerinin en güzel tarafı da sizin yerinize kayıtlı olan hesaplarına otomatik olarak giriş yapmanızı sağlaması. Bu sayede ben uzun ve karmaşık parolaları nasıl gireceğim diye düşünmenize gerek yok.

Bu uygulamaları bütün cihazlarınızdan erişim de sağlayabilirsiniz.

Şimdi gelelim en iyi 3 parola yönetimi uygulamasına

1. LastPass

lastpass-chrome

Çok rahat bir şekile LastPass’ı tavsiye edbilirim. İlk olarak ücretsiz versiyonu var ve premium isterseniz 12$ yani her aya 1$ düşüyor.

Windows, Mac, Linux, ipad, Android ve Blackberry gibi cihazlarda çalışabiliyor. Hangi cihazı kullandığınızın bir önemi yok nerede olursanız parolalarınız da sizinle. beraber.

Anahtar bir parola oluşturarak diğer bütün hesaplarınızı saklayabilirsiniz.

LastPass Toopher,Duo Security, Transakt ve Google Authenticator gibi çoklu güvenlik özelliklerine izin veriyor. Yani birinin parolalarınıza ulaşabilmesi için şifrenizi bilmeli ve rastgele oluşturulan güvenlik koduna sahip olmalı.

LastPass şifrenizi üçüncü bir şahış ile paylaşmak istediğinizde bunu güveli bir şekilde yapmanızı sağlıyor. Diğer tafrafta LastPass kullanmalı.

Bu sayede asistanınız veya başka biri parolanızı göremiyor veya onu değiştime hakkına sahip olamıyor. Sadece giriş yapıp belirli görevleri yerine getrimesine izin var.

2. 1Password

1password

1Password diğer bir popüler parola yönetimi uygulaması. Birçok faklı platform ve mobilde kullanabilirsiniz. Tek kötü tarafı ücretsiz veriyonu yok sadece 30gün bir deneme sürümü veriyor.

Listede en pahalı uygulama bu. Her cihaz için ayrı lisans parası vermeniz gerekiyor.

Apple kullanıcıları tarafından çok seviliyor çünkü kullanıcı dostu bir arayüzü var. Apple kullananların aşina oldukları bir tasımı var bu sayede kolayca alışabiliyorlar.

1Password çoklu ve biometrik doğrulamaya sahip değilki bu en çok sorulan özelliklerden. Gelecek sürümlerde bunlarında eklenmesi bekleniyor.

Diğer uygulamalarda olduğu gibi kolayca parola oluşturabilir ve bu parolaları otomatik olarak girmesini sağlayabilirsiniz.

LastPass gibi parolanızı kolayca paylaşmanız da pek mümkün değil çünkü 1Pasword kendi bulut depolamasına sahip değil. Dropbox hesabınıza yükleyerek oradan paylaşabilmeniz mümkün.

3. Dashlane

dashlane

Listemizdeki son programımız Dashlane. Diğer programlar gibi o da bütün platformalarda çalışabiliyor. Güzel tarafı ücretsiz. Sadece birkaç özelliği için 29.99$ö ödemeniz gerekiyor. Onlarda sınırsız yedekleme ve sınırsız cihaz ekleyebilme.

Dashlane size güçlü bir parola oluşturma imkanı veriyor ve bu parolaları daha sonra otomatik olarak online hesaplarınıza giriyor.

Ayrıca parolalarınızı iş arkadaşlarınızla çok rahat şekilde paylaşabilirsiniz.

Ücretsiz sürümü parolalarınızı bütün cihazlarınız ile senkronize etmez, parolalarıza webten ulaşamazsınız veya yedekleyemezsiniz.

Sonuç

LastPast en kolay, güvenli ve etkili çözümleri ile listemizin başında. Eğer online bir iş yönetiorsanız, parolalarınızın güvenliğinizi LastPass ile sağlayabilirsiniz.  İki adımlı doğrulama ve bulut hizmetini kapatırsanız parolalarınız daha da güvende olur.

LastPass gibi bir uygulama kullanmak potensiyel tehlikelerden sizi korur ve işinizin devamlılığını sağlar.

Cihan Barış

Teknoloji meraklısı, okumayı seven, biraz tembel, kendi yolunu arayan bir üniversite öğrencisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir