WordPress’e Site Nasıl Yüklenir?

WordPress en popüler blog ve içerik yönetim uygulamalarından biri. Kullnamaya yeni başlayan insanlar ne kadar kolay yüklenebildiğini görünce şaşırıyorlar. Bütün WordPress host şirketleri birkaç tıklama yardımı ile kurmanıza izin verir. Çoğu durumda eğer bir hata yapmıyorsanız bütün işlem 5 dakikadan az sürmektedir. Bu yazıda size başlangıç düzeyinden nasıl ileri seviyeye ulaşacağınızı anlatacağız. Şimdilik Softaculous kullanarak nasıl yükleneceğini göstereceğiz.

WordPress yüklemeden önce ihtiyacınız olan iki şey var, İlki bir domain adı ve iyi bir hosting hizmeti veren şirket.

Size BlueHost’u tavsiye edebilirim. Çünkü size ücretsiz bir domain ve WordPress kullanıcılarına %50 indirimleri var. BlueHost ayrıca resmi olarak WordPress’in tavsiye ettiği hosting sağlayıcılarından biri.

Softaculous Kullanarak WordPress Yüklemek

Softaclous popüler bir otomatik yükleme uygulamasıdır. WordPress gibi daha birçok internet uygulamasını kolayca yüklemenizi sağlar.

Cpanel hesabınıza girin ve Softaculous veya WordPress simgesini araştırın. Otomatik yükleme başlığı altında bulabilirsiniz.

softaculous-icon

WordPress simgesine tıklayarak otomatik uygulama yükleyicinizi başlatabilirsiniz. İlk olarak WordPress hakkında bilgilerin yer aldığı bir sayfa gelecek. Bu kısımda yükle(install) yazan yere tıklayın.

softaculous-installwp

 

Softaculous size WordPress’i nereye yüklemek istediğinizi soracak. Bu kısımda http:// veya http://www. protokolünüz olarak seçebilirsiniz.

Eğer siteniz SSL veya HTTPS’ye sahipse https:// veya https://www. seçebilirsiniz.

Daha sonra yüklemek istediğiniz domain adınızı yazın. Kullanıcıların çoğunluğu WordPress’i domain’in ana dizinine(root directory) kurar (teknorex.com gibi). bu durumda dizin(directory) kısmını boş bırakın.

Biraz daha aşağıda site ayarlarının yer aldığı bölüm var.

 

softaculous-sitesettings

 

Bu bölümde sitenizin başlığını ve tanımını, ne hakkında olduğunu belirtin. Eğer ne yazacağınız konusunda karar veremiyorsanız endişelenmeyin yükleme tamamlandıktan sonra yönetici bölümünden değiştirebilirsiniz.

Daha sonra bir yönetici(admin) adı, şifresi ve eposta adresi belirlemeniz gerekiyor. Softaculous sizin adınıza otomatik olarak kullanıcı adı ve şifreyi dolduracaktır. Güçlü bir, karmaşık harf ve sayılar oluşan, kullanıcı adı ve parola belirleyin.

Şİfrenizi ne zaman isterseniz değiştirebileceğiniz için ilk başta hatırlaması kolay bir şey yapabilirsiniz. Ama tavsiyemiz herzaman güçlü şifreleriniz olsun.

Doğru eposta adresi yazdığınızdan kesinlikle emin olun. Çünkü WordPress Bütün bildirimleri ve şifre sıfırlama ayarlarını bu adrese gönderecektir.

Geri kalan kısımda isteğinize göre dili ve temayı belirleyip yüklemeyi başlatabilirsiniz.

 

softaculous-runinstaller

 

Softaculous verdiğiniz bilgilere göre kuruluma başlayacaktır. İlerleme çubuğundan yükleminin durumunu görebilirsiniz. Birkaç dakika sürecek bu işlem boyunca yükleme penceresini kesinlikle kapatmayın.

 

softaclous-wpinstallprogress

 

Yükleme tamamlandıktan sonra Eposta adresinize bir mail gelecek. Bu mailde sitenizin ve WordPress yönetici sayafasına gitmenizi sağlayacak linkler yer alacak.

 

softaculous-success

 

Yüklemeden Sonra Yapılacaklar

Artık WordPress’i yükledik. Şİmdi yapmamız gereken bazı şeyler var.

Tema seçmek

Sitenizin görsel gücü temalar sayesinde sağlanır. İnternette binlerce WordPress teması bulabilirsiniz. Bu kadar çok çeşitlilik içinde biraz kafanız karışabilir. İyi bir tema seçmek zordur. Gelecek yazımızda bundan bahsedeceğiz.

WordPress Eklentileri

WordPress’in gerçek gücü geniş eklenti seçeneklerinden gelir. Bu eklentileri sitenize ekleyerek, sitenizi genişleterek yeni özellik ve yenilikler kazandırabilirsiniz.

40 binden fazla ücretsiz eklentiyi WordPress eklenti dizininde bulabilirsiniz. Ayrıca başka sitelerden ücretli eklentiler de alabilirsiniz. Hangi eklentileri yüklemeniz gerektiğini merak ediyorsanız gelecek yazılarımızda ondan da bahsedeceğiz.

WordPress Kullanmayı Öğrenin

WordPress piyasadaki kullanımı en kolay CMS’dir. Bütün dünyada milyonlarca insan hergün kullanıyor. Zaman zaman küçük yardımlara ihtiyacınız olabilir.

TeknoRex’te artık size yardımcı olacak, anlaşılması kolay yazılara ulaşabileceksiniz.

Cihan Barış

Teknoloji meraklısı, okumayı seven, biraz tembel, kendi yolunu arayan bir üniversite öğrencisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir