Ana Sayfa Bilim 110 Milyon Yıl Önceki “Son Akşam Yemeği”

110 Milyon Yıl Önceki “Son Akşam Yemeği”

2011 yılında Kanada’da gerçekleştirilen bir maden kazısında, Borealopelta Markmitchelli türünü temsil eden bir buçuk ton ağırlığında, zırhlı bir dinozorun fosillerine ulaşıldı. Yanlışlıkla yapılan bu keşfin ardından Brandon Üniversitesi ve Saskatchewan Üniversitesi’nden oluşturulan araştırmacı ekip, dinozorun midesindeki fosilleşmiş kalıntıların, günümüze kadar korunduğunu tespit etti.

Bilim insanı Jim Basinger, yaptığı değerlendirmede, “Bir dinozordan, korunmuş mide içeriğinin bulunması olağanüstü nadirdir ve müze ekibi tarafından mumyalanmış nodosaur‘dan kurtarılan bu mide, bugüne kadar bulunan en iyi korunmuş dinozor midesidir.” ifadelerini kullandı.

“İnsanlara bu çarpıcı fosili gösterirken, iskeletin mideyi nasıl koruduğunu ve midenin mumyalaşarak içindeki yiyeceklerini muhafaza ettiğini söylüyoruz. Bu yüzden yaratığın özelliklerini ve neleri yemekten hoşlandığını bile bulabiliyoruz.”

Jim Basinger – Usask

EĞRELTİ OTLARI VE KÖMÜR PARÇALARI

Borealopelta Markmitchell olarak dinozorun, midesinde eğreltiotu yapraklarının yanı sıra çeşitli bitkilere ait dal ve sap örnekleri bulundu. Bazı parçaların üzerindeki kömür parçaları da keşfedildi, bu da büyük dinozorun yangınlarla harap olmuş bir alanda beslendiğini ortaya koydu. 

Bilim insanları eğrelti otlarının kütlesinin bir futbol topu büyüklüğünde olduğunu ve bulguların dinozorların beslenme alışkanlıklarına yeni bir ışık tuttuğunu açıkladı.

Çalışmanın baş yazarı Caleb Brown, dinozorun yemeğinindeki sapların ve eğrelti otlarının spor üreten sporangialarının analizine dayanarak, canlının ölümünün  “ilkbaharın sonundan yaz ortasına kadar” gerçekleşen bir zaman diliminde meydana geldiğini  kaydetti.

Brown, “Bu yeni çalışma, büyük otçul dinozorların beslenmesi hakkında bildiklerimizi değiştiriyor. Bulgularımız, hayvanın çevresi ile etkileşimi hakkında bize söyleyebilecekleri için de dikkat çekici, çünkü bunları dinozor iskeletinden edinemiyoruz” açıklamasını yaptı.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Kendimi İnternetten Nasıl Kaldıracağım? Google’dan Silinmek

Kişisel veri konusunun en çok konuşulduğu bu dönemde, kendimize ait herhangi bir bilgi ya da fotoğrafı arama motorlarındaki kayıtlardan sildirebilir miyiz? Bu...

WhatsApp’tan Türkiye’deki Kullancılara Özel Bilgilendirme

WhatsApp bu sabah Türkiye’deki kullanıcılarının uygulama ekranlarında özel bir duyuru yayınlayarak, Hizmet Politikası ve Gizlilik Kuralları ile ilgili doğruları tekrar hatırlattı. Şirket...

İşimiz Gücümüz Whatsapp! Herkes Whatsapp’ı Konuşuyor

Son birkaç yıldır kişisel verilerin korunması, regülasyonlarla birlikte iş dünyasının gündemini meşgul eden önemli konular arasındaydı. Konu, tüketicinin gündemine ise mesajlaşma uygulamasının...

Xiaomi Türkiye’den Trump Yasaklarına İlişkin Açıklama

Xiaomi ile birlikte 10 şirket daha Huawei’nin yasaklandığı gibi ABD’de yasaklı konuma getirilmişti. Bu yasak dolayısıyla Xiaomi Türkiye’den basın açıklaması yapıldı.

Öğrencilerin Çıplak Fotoğraflarını Çalan Okul Müdürü 27 Milyon Tl Para Cezasına Çarptırıldı

ABD’de öğrencilerin telefonlarına el koyarak çıplak fotoğrafları indiren ve internette satışa çıkaran okul müdürü, 3,6 milyon dolar (26 milyon TL) para cezasına...