Ana SayfaBilim110 Milyon Yıl Önceki “Son Akşam Yemeği”

110 Milyon Yıl Önceki “Son Akşam Yemeği”

2011 yılında Kanada’da gerçekleştirilen bir maden kazısında, Borealopelta Markmitchelli türünü temsil eden bir buçuk ton ağırlığında, zırhlı bir dinozorun fosillerine ulaşıldı. Yanlışlıkla yapılan bu keşfin ardından Brandon Üniversitesi ve Saskatchewan Üniversitesi’nden oluşturulan araştırmacı ekip, dinozorun midesindeki fosilleşmiş kalıntıların, günümüze kadar korunduğunu tespit etti.

Bilim insanı Jim Basinger, yaptığı değerlendirmede, “Bir dinozordan, korunmuş mide içeriğinin bulunması olağanüstü nadirdir ve müze ekibi tarafından mumyalanmış nodosaur‘dan kurtarılan bu mide, bugüne kadar bulunan en iyi korunmuş dinozor midesidir.” ifadelerini kullandı.

“İnsanlara bu çarpıcı fosili gösterirken, iskeletin mideyi nasıl koruduğunu ve midenin mumyalaşarak içindeki yiyeceklerini muhafaza ettiğini söylüyoruz. Bu yüzden yaratığın özelliklerini ve neleri yemekten hoşlandığını bile bulabiliyoruz.”

Jim Basinger – Usask

EĞRELTİ OTLARI VE KÖMÜR PARÇALARI

Borealopelta Markmitchell olarak dinozorun, midesinde eğreltiotu yapraklarının yanı sıra çeşitli bitkilere ait dal ve sap örnekleri bulundu. Bazı parçaların üzerindeki kömür parçaları da keşfedildi, bu da büyük dinozorun yangınlarla harap olmuş bir alanda beslendiğini ortaya koydu. 

Bilim insanları eğrelti otlarının kütlesinin bir futbol topu büyüklüğünde olduğunu ve bulguların dinozorların beslenme alışkanlıklarına yeni bir ışık tuttuğunu açıkladı.

Çalışmanın baş yazarı Caleb Brown, dinozorun yemeğinindeki sapların ve eğrelti otlarının spor üreten sporangialarının analizine dayanarak, canlının ölümünün  “ilkbaharın sonundan yaz ortasına kadar” gerçekleşen bir zaman diliminde meydana geldiğini  kaydetti.

Brown, “Bu yeni çalışma, büyük otçul dinozorların beslenmesi hakkında bildiklerimizi değiştiriyor. Bulgularımız, hayvanın çevresi ile etkileşimi hakkında bize söyleyebilecekleri için de dikkat çekici, çünkü bunları dinozor iskeletinden edinemiyoruz” açıklamasını yaptı.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER