Ana Sayfaİnternet500Bin Kullanıcının ZOOM Hesabı Hacklendi

500Bin Kullanıcının ZOOM Hesabı Hacklendi

Daha önceden Zoom’un güvenlik açıklarına ve Google’un çalışanlarına yasaklamasına dair haberlerimizi sizinle paylaşmıştık. Şimdi ise bu güvenlik açıklarının doğurduğu sonuçlar gün yüzüne çıkmaya başladı. 500 bin kullanıcıya ait Zoom hesabına ait bilgiler çalındı. Deep Web (Karanlık web) ve hacker forumlarında her biri bir cent’ten daha az bir fiyata 500 bin‘den fazla Zoom hesabı satılıyor. Bazı durumlarda ise tamamen ücretsiz olarak dağıtılıyor.

Bilgiler hacker forumlarında satılıyor veya dağıtılıyor

Bu kullanıcı kimlik bilgileri, daha önce başka sitelerden çalınmış bilgilerle, Zoom’a giriş denemesi yaparak elde edilmiş. Yani temelde ilk bilgileri çalınan insanlar daha sonra da aynı mail ve şifreleri kullanarak Zoom’a üye olmuşlar ve hackerlar bu sayede kişilere ait doğru bilgileri derleyerek satmaya başlamış.

Bu Zoom hesaplarından bazıları hacker forumlarında ücretsiz olarak sunuluyor, böylece hackerlar bunları zum bombardıman şakalarında ve kötü amaçlı etkinliklerde kullanabiliyorlar. Diğer hesaplar ise her biri bir cent’ten daha az fiyata satılmaktadır.

Siber güvenlik istihbarat şirketi Cyble, 1 Nisan’da BleepingComputer’a yaptığı açıklamada, hacker topluluğunda daha fazla itibar kazanmak için ücretsiz Zoom hesaplarının hacker forumlarında yayınlandığını görmeye başladığını söyledi. Ardından BleepingComputer, bu listelerde gösterilen rasgele e-posta adresleriyle bağlantı kurdu ve bazı kimlik bilgilerinin doğru olduğunu onayladı.

Kimlik hırsızlığına maruz kalan bir kullanıcı, BleepingComputer’a, listelenen parolanın eski olduğunu ve bu kimlik bilgilerinin bir kısmının daha eski kimlik doldurma saldırılarından kaynaklandığını söyledi.

Toplu olarak satılan hesaplar

Bir hacker’ın korsan forumunda hesap bilgileri paylaştığını gördükten sonra, Cyble müşterilerini potansiyel ihlal konusunda uyarmak için çok sayıda hesap satın almak amacıyla hacker’a ulaştı. Cyble, hesap başına 0.0020 $ gibi bir fiyata, yaklaşık 530.000 Zoom kimlik bilgisi satın alabildi. Satın alınan hesaplar kurbanın e-posta adresini, şifresini, kişisel toplantı URL’sini ve HostKey’lerini içermekteydi.

Cyble, BleepingComputer’a bu hesapların Chase, Citibank, eğitim kurumları ve daha fazlası gibi tanınmış şirketlere ati çok sayıda hesaplar içerdiğini söyledi. Cyble müşterileri ile irtibata geçerek çalınan hesapların gerçekten onlara ait olup olmadığını doğruladı.

zoom-hack-teknorex-teknoloji

ZOOM şifrelerinizi başka bir yerde kullanıyorsanız hemen değiştirin

Kimlik bilgisi hırsızlığına maruz kalındığında bir hesabı kaybederseniz tüm şirket ve kişisel şifreleriniz tehlikeye gireceği için her bir web sitesi için farklı ve güvenlikli şifreler kullanmanız gerekir.

Ayrıca E-posta adresinizin ve bilgilerinizin çalınıp çalınmadığını Cyble’a ait AmIBreached ve HaveIBeenPwned sitelerinden kontrol edebilirsiniz. Her iki hizmet de e-posta adresinizi içeren veri ihlallerini listeler ve kimlik bilgilerinizin potansiyel olarak açığa çıkıp çıkmadığını sorgular.

Kaynak: BleepingComputer

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER