Ana SayfaDonanım & Yazılım533 Milyon Facebook Kullanıcısı Veri Sızıntısına Maruz Kaldı / Etkilenip Etkilenmediğinizi Nasıl...

533 Milyon Facebook Kullanıcısı Veri Sızıntısına Maruz Kaldı / Etkilenip Etkilenmediğinizi Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Çeşitli kaynakların bildirdiğine göre, bir çevrimiçi bilgisayar korsanlığı forumunda yaklaşık 533 milyon Facebook kullanıcı kaydı ücretsiz olarak sunuluyor.

Bununla İlgili Ne Yapabilirim?

Bir Facebook hesabınız varsa, bu verilerinizin bu zulada olduğu anlamına gelmez. Bu verileri sunan kişi, zaten ülkeye özgü gruplara ayrıldığını iddia ediyor. ABD grubu yaklaşık 32,3 milyon kayıt ve Kanada’daki de yaklaşık 3,5 milyonluk bir sayıya sahip.

Yalnızca Facebook’a telefon numaralarını veren kişiler dahil edilir ve o zaman bile, içinde olmayabilirsiniz. 

Peki bu konuda ne yapabilirsiniz? Zenginlik veya ödül vaat eden rastgele e-postalara, metinlere, anlık mesajlara ve sosyal medya gönderilerine karşı dikkatli olun veya daha önce bilmediğiniz para cezaları ve ücretleri ödemekten kaçınmak için acil önlem almanız gerektiğini söyleyin. 

E-posta Adresinizin Bunun Parçası Olup Olmadığını Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

İhlal arama hizmeti olan HaveIBeenPwned’i çalıştıran Troy Hunt, hafta sonu veri setini analiz etti ve 533 milyon bireysel kayıt arasında yalnızca 2,5 milyon e-posta adresi buldu. Hunt, e-posta adreslerinin yaklaşık% 65’inin zaten HaveIBeenPwned veritabanında bulunduğunu söyledi.

Nispeten konuşacak olursak, kayıtların pek çoğunun da doğum tarihleri ​​yoktu. Bu, verilerin çoğunlukla sadece telefon numaraları ve isimler olduğu anlamına gelir.

Hunt, Facebook e-posta adreslerini HaveIBeenPwned veritabanına ekledi ve telefon numaralarını da ekleyip eklememeyi düşünüyor. E-posta adresinizin etkilenip etkilenmediğini görmek için https://haveibeenpwned.com/ adresine gidebilirsiniz.

Kaynak: Tom’s Guide

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER