Ana SayfaDonanım & Yazılım5G Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey!

5G Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey!

5G Nedir?

En basit haliyle 5G, hücresel teknolojinin 5. nesilini ifade eder. 1980’lerden itibaren 1G ile başlayan hücresel ağlarımız, bugün gördüğümüz ve kullandığımız haline gelmek için birçok evrimsel aşamadan geçti. Hücresel teknolojide önemli bir yükseltme olduğunda, operatörler yükseltmeyi farklı bir nesil ile adlnadırdı. ‘2G’ veya ‘ikinci nesil’ hücresel teknoloji piyasaya sürüldüğünde, dijital sistemin önceden var olan analog sistem üzerinden benimsenmesi sağlandı. Ayrıca GPRS ve EDGE şeklinde mobil veriler de eklendi.

5G nedir

Birbirini takip eden her nesil daha yüksek veri hızı, daha iyi bağlantı ve daha iyi çağrı kalitesi anlamına geliyordu. 5G teknolojisinin ise hücresel dünyayı ele geçirmesi bekleniyor. Mevcut 4G-LTE teknolojimizden 5G teknolojisine geçmek, 2G’nin 1G’ye yaptığı gibi büyük bir değişim gerçekleştirecek.

5G vs 4G: 5G Neden Daha İyi?

Mevcut 4G-LTE teknolojisi tipik olarak 3GHz altında spektrum kullanırken, 5G teknolojisi 20 GHz işaretinin üzerinde daha yüksek spektrum bantları kullanacaktır. Spektrumun bu aralığı “milimetre dalgası” olarak da bilinir. Bir dalga tarafından veri akışı, frekansı ile doğru orantılıdır  dolayısıyla daha yüksek frekans, taşıyabileceği veri miktarının da daha yüksek olması anlamına gelmektedir. Spektrumdaki bu yüksek frekans aralığı, mevcut 4G teknolojisine göre 5G’ye birçok avantaj sağlar.

1. Hız

5G, veri bağlanabilirliğimize büyük bir hız kazandıracak. Teorik olarak maksimum 5G hızı 100 Gbps civarında, minimum hız 10 Gbps civarında olacaktır. Bunu, mevcut 4G-LTE teknolojisinin teorik hızıyla karşılaştırarak, veri hızının 4G-LTE’den en az 10X daha yüksek olacağını söyleyebiliriz.

2. Gecikme

Gecikme, bir kullanıcının girdisi ile komutunun yürütülmesi arasında oluşan gecikmeyi ifade eder. Veri aktarımı açısından, bir veri paketinin bir noktadan diğerine gitmesi için geçen süre olarak anlaşılabilir. Bir ağın en iyi şekilde çalışması için gecikmesi sıfıra yakın olmalıdır. Şu anda, 4G-LTE’nin 40ms-60ms gecikme süresi vardır. 5G teknolojisinin ise 1ms-10ms aralığında 5 kat daha az gecikme süresi sağlaması bekleniyor.

3. Kapasite

5G, spektrumun yüksek frekanslı bir kısmını kullanacağından, veri taşıma kapasitesi katlanarak daha yüksek olacaktır. Bunu, yüksek bant spektrumunun hala kullanılmadığı gerçeğine ekleyerek, veri taşıma kapasitesinde büyük bir iyileşme gerçekleşmesini bekliyoruz. Hali hazırda 4G-LTE teknolojisi tarafından kullanılan spektrum zaten kalabalık ve taşıyıcılar, sınırlı bant genişliği üzerinde mücadele ediyor. Daha yüksek kapasitenin en büyük yararı video akışı endüstrisi tarafından görülecektir. Paketler teorik olarak daha fazla veri taşıyabileceğinden, 4k ve hatta 8k akış kolayca mümkün olacaktır.

5G Ne Zaman Geliyor?

Yüksek frekanslı spektrum kullanmanın bir dezavantajı, yüksek frekanslı sinyallerin hızlı bir şekilde zayıflaması ve sadece küçük bir mesafeyi kapsayabilmesidir. Bugün büyük bir kule birkaç kilometreyi kapsayan sinyaller gönderebilirken, 5G dalgaları sadece 200 metrelik bir mesafeyi kaplayabilir. Ayrıca 5G teknolojisi duvarlar ve binalar gibi katı yapılara nüfuz etmede de iyi değildirler. Bu, büyük olan tek bir kule yerine, benzer bir alanı kaplamak için şehir genelinde binlerce küçük hücrenin kurulması gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle, 5G piyasaya sürülmeden önce sağlam bir altyapının mevcut olması gerekir. ABD’de kitle pazarına 5G’nin piyasaya sürülmesinin 2022-23 yılında gerçekleşmesi bekleniyor .

Ayrıca, 5G destekli cihazlara gelince, 5G ağları prime time için hazır olduğunda bunların açıklanmasını bekleyebiliriz.

5G Gelecek için Neden Bu Kadar Önemli?

Nesnelerin İnterneti’nin önemli bir oyuncu olacağı dünyaya geçiyoruz. Gittikçe daha fazla cihazımız akıllı hale geliyor. Zaten akıllı saatler, akıllı ışıklar, akıllı ev cihazları, akıllı hoparlörler kullanıyoruz. 2025 yılına kadar ortalama bir hanenin en az 27 akıllı cihaza sahip olacağı tahmin edilmektedir. 5G, IoT cihazlarımız için önemlidir, çünkü gecikme olmadan veya minimum gecikme ile kesintisiz veri bağlantısına ihtiyaç duyacaklardır. 5G’nin inanılmaz hız, ihmal edilebilir gecikmeyi ve yoğunlaştırılmış bağlantıyı destekleyebilmesi, her cihazın bağlı olduğu gelecek hayallerimizi gerçeğe dönüştürmek ve birbirleriyle sorunsuz bir şekilde etkileşimlendirmek için gereklidir.

Kaynak: Beebom

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER