Ana SayfaBilimABD, İki Çinli Hacker'ı COVID-19 Araştırmalarını Çalmaya Çalışmakla Suçluyor

ABD, İki Çinli Hacker’ı COVID-19 Araştırmalarını Çalmaya Çalışmakla Suçluyor

Yetkililer bu tür saldırılara karşı sürekli uyarıyor.

Bugün, ABD Adalet Bakanlığı iki Çinli bilgisayar korsanını ABD COVID-19 araştırmasını çalmaya çalışmakla suçladı. Suçlamalar, iki kişinin 10 yıl boyunca yaptığı küresel bir hack kampanyası yürüttüğünü iddia eden 11 sayımlı iddianamenin bir parçası. En son olarak, bilgisayar korsanları COVID-19 aşısı, test ve tedavi araştırması yapan Massachusetts biyoteknoloji firmasının bilgisayar ağlarındaki güvenlik açıklarını kullanmaya çalıştılar.

Bu bir sürpriz değil. Nisan ayında CNN, CDC’yi yöneten Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanındaki siber saldırılarda bir artış olduğunu bildirdi. Yetkililer, Çin merkezli bilgisayar korsanlarının mahkemeye çıkacaklarını söylediler. Mayıs ayında FBI, Çin destekli bilgisayar korsanlarının ABD örgütlerinden COVID-19 araştırmalarını çalmaya çalıştığı konusunda uyarmıştı. Temmuz ayında istihbarat yetkilileri Rus hackerların Kanada, İngiltere ve ABD sağlık kuruluşlarını hedef aldığını da açıkladı.

İddianameye göre, bilgisayar korsanları hem Çin hükümetinin Devlet Güvenlik Bakanlığı hem de kendi kişisel kazançları için çalışıyorlardı. Şu anda, herhangi bir COVID-19 araştırması çaldıklarına dair bir belirti yok.

COVID-19 araştırmasını hedeflemenin yanı sıra siber saldırıların hedefi robotik, uçak ve deniz mühendisliği, temiz enerji mühendisliği, biyoteknoloji, sivil toplum kuruluşları ve insan hakları aktivistleri olduğu da iddia ediliyor.

(Kaynak: engadget)

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER