Ana SayfaİnternetFinans TeknolojileriABD Senatosu Bankacılık Kurulu Dijital Dolara Sıcak Bakıyor!

ABD Senatosu Bankacılık Kurulu Dijital Dolara Sıcak Bakıyor!

Dijital para birimleri konusunda çalışmalar dünyanın her yerinde hız kesmeden devam ediyor. Çin Merkez Bankası dijital Yuan için çalışmalarını yakın zamanda sürdürürken bir haber de Amerika Birleşik Devletleri’nden gelmişti. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) Eski Başkanı J. Christopher Giancarlo, doların dijital versiyonu hakkında açıklamalarda bulunarak dijital doların zamanın geldiğine inandığını açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde ise ABD Senatosu Bankacılık Kurulu, dijital doların geleceği hakkında bir oturum düzenledi. Senato, dijital dolara sıcak bakıyor.

Dolar destekli bir dijital para para birimi fikri geçen yıl Facebook’un bir para birimi ve emtia sepeti ile desteklenen Libra’nın tartışıldığı oturumda, ana akım medyanın daha da ilgisini çekiyor. Senatör Tom Cotton dijital dolar ile ilgili kurulda yapılan oturumlarda yaptığı açıklamada ülkenin dijital dolara ihtiyacının olduğunu belirtti:

“ABD’nin dijital bir dolara ihtiyacı var… ABD doları, küresel ödeme sisteminde bu yeri korumaya devam etmeli. Bitcoin’den daha iyi olmalı, dijital bir yuandan daha iyi olmalı.”

Dijital dolar projesinin bir sonraki adımının pilot program ile test edilmesi olarak düşünülüyor. Çeşitli kullanım yöntemleri, yurtiçi ödemeler, uluslararası ödemeler, devlet yardımları ve doğrudan eşler arası ödemeler gibi yöntemlerle test edilmesi beklenen projenin 5-10 yıl kadar sürmesi de olası. Ancak Çin’den artan rekabet, ABD düzenleyicilerinin ihtiyaç duyduğu itici güç olsa da, dijital doların ne kadar sürede ortaya çıkacağı belli değil.

Kaynak: Coinkolik

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER