Ana SayfaAppleABD Tarihi İşsizlik Oranına Giderken Apple ve Amazon Personel Arıyor

ABD Tarihi İşsizlik Oranına Giderken Apple ve Amazon Personel Arıyor

Koronavirüs pandemisi dünya ekonomisini oldukça yavaşlatırken Amerika Birleşik Devletleri ekonomisini de kötü bir şekilde etkiledi. Amerika Birleşik Devletleri’nde Mart ayında işsizlik oranı yüzde 4,4 iken Nisan ayında bu oran 14,7‘ye yükseldi. Ancak Silikon Vadisi’nde bulunan bazı büyük teknoloji şirketleri hala iş ilanlarını vermeye devam ediyor.

Pandemi nedeniyle ortaya çıkan ekonomik durgunluğu rağmen Apple ve Amazon halen daha iş ilanı vermeye devam ediyor. Google, reklam gelirlerindeki düşüş nedeniyle yılın geri kalanında yeni işe alma operasyonlarını azaltacağını söylerken, Facebook, 2020 yılında yaklaşık 10.000 kişiyi işe almaya planlıyor.

Apple, Facebook, Google, Netflix ve Salesforce gibi büyük teknoloji şirketlerini barındıran San Francisco bölgesi, Mart ayında bir önceki yılın mart ayına göre yüzde 17 büyüme kaydetti. Ancak Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı, Kaliforniya’nın işsizlikteki en büyük düşüşü gören yerlerden biri olacağını açıkladı. Uber, Lyft ve Airbnb (daha önce haberini yaptığımız gelişme) gibi şirketlerde de işten çıkarmalar mevcut.

Apple, koronavirüs pandemisi nedeniyle işi durduran ilk teknoloji şirketlerinden biriydi. Koronavirüs pandemisinin ortaya çıktığı yer olan Çin’de fabrikanın çalışmalarını durması ve daha sonra Amerika Birleşik Devletleri ve tüm dünyadaki pandemi kısıtlamaları nedeniyle, en fazla etkilenen teknoloji şirketlerinden biri Apple olmuş, beklenenin çok altında bir büyüme göstermişti. Ancak şirket buna rağmen personel arayışı sürdürüyor.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle insanların evde kalması Amazon ve Instacart gibi şirketlerin çalışmalarının da hızlanmasına ve artmasına neden oldu. Amazon 175.000 personeli depo ve teslimat için alacağını duyururken Instacart 300.000 yeni personeli almayı planladığını açıkladı. Technalysis Research analisti Bob O’Donnell, “Amazon ve Instacart’ın milyonlarca insan işini kaybederken yüz binlerce insanı işe aldığında, teknoloji ekonominin çok daha büyük bir parçası olacak” dedi.

Bunların yanında yapay zeka, iletişim ve siber güvenlik konusunda uzmanlaşmış şirketler iş ilanlarını % 10 veya daha fazla olacak şekilde artırdı. Belki bu durum koronavirüs pandemisi sonrasında yeni dünya düzeninin nasıl oluşacağı konusunda fikir verebilir…

Kaynak: Cnet

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER