Ana SayfaMotorlu TaşıtElektrikli AraçlarABD'de İklim Krizi Mücaledisi Elektrikli Araçları Yaygınlaştırıyor

ABD’de İklim Krizi Mücaledisi Elektrikli Araçları Yaygınlaştırıyor

Geçtiğimiz günlerde ABD’de California eyaletinin elektrikli araçları zorunlu kılarak sıfır emisyona ulaşma hedefine dair haberi sizlerle paylaşmıştık.

ABD’de Washington DC’nin de aralarında bulunduğu on beş eyalet daha California eyaletinin uygulamaya koyduğu tüm ağır hizmet kamyonlarını, kamyonetlerini ve otobüslerini elektrikli araçlara çevirme politikasını takip edeceklerine yönelik bir anlaşma imzaladı. Atmosfere yüksek düzeyde zarar veren dizel motor kirliliğini azaltmayı ve ilerleyen süreçte sıfır emisyon hedefleyen eyaletler bu politikayı takibe aldı. Çevre adaleti açısından büyük bir öneme sahip olan bu politikalar elektrikli araç teknolojisinin gelişimini ekonomik büyüklüğünü doğrudan etkileyecek.

Washington DC ile birlikte bu anlaşmayı imzalayan eyaletler ise California, Connecticut, Colorado, Hawaii, Maine, Maryland, Massachusetts, New Jersey, New York, Kuzey Carolina, Oregon, Pennsylvania, Rhode Island ve Vermont.

Günümüzde küresel iklim krizi her geçen yıl daha da gözle görülür hale geliyor. Önümüzdeki 25-30 yıllık süreçte sadece otomobiller için değil tüm fosil yakıt kullanan (otobüs, kamyon vb.) araçların yerini elektrikli araçlara bıraktığı bir süreç göreceğiz. Gelişmiş ülkeler elektrikli araçlar ile sıfır emisyon hedefine ulaşmak için hızlı politika değişikliklerine giderken bir çok ülke ise bu adımı atmakta oldukça geç kalıyor. Ancak gelişen teknoloji bu konuyu kaçınılmaz şekilde elektrikli araçlara yönlendiriyor.

Kaynak: TheVerge

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER