Ana Sayfa aiWare: Yeni Nesil Yapay Zeka

aiWare: Yeni Nesil Yapay Zeka

Yapay zekanın amacı, normal olarak insan zekasını gerektiren görevleri yapabilecek makineler yapmaktır. Yapay zeka araştırmalarının amacı, insan varlığında gözlemlediğimiz ve “akıllı davranış” olarak adlandırdığımız davranışları gösterebilen bilgisayarlar yapmaktır.

Yapay zekayı tanımladığımıza göre aklımıza gelen ilk örnek olan Spike Jonze imzalı ünlü film Her’deki yapay zeka temelli asistan teknolojisinin artık gerçek olduğunu söyleyebilir miyiz?

Kodlardan oluşan bir yapay zeka ve gerçek insan arasında kurulabilecek iletişimin kuvveti, bu ilişkinin toplum bazındaki etkilerini anlatan Spike Jones imzalı film gerçek yaşantıda Amerika Birleşik Devleti menşeili Veritone isimli bir şirket tarafından kısmen gerçekleştirildi.

aiWARE” işletim sistemiyle, programlar yerine artık yapay zeka hüküm sürmekte. Böylelikle kalem kalem düşen iş sayısı ile artık her şey kolaylaşmakta.

Peki Veritone aiWARE ile neyi amaçlıyor?

Sürümden kazanmak. Kabul edilmelidir ki artık devir hız devri. Hız demek teknoloji demek. Haliyle değişen ve dönüşen bir dünyada teknolojinin de kendini yenilemesi şart. Veritone’n amacı aslında en kaba tabirle sizi memurlarla değil direkt müdürlükle muhatap kılmak.

Sistem bakıldığı zaman bir bant sistemi. Her şey kategorize edilmiş. Sadece bu kategorilere erişim için program değil yapay zekaya başvuruyorsunuz.

aiWARE’ı daha da çekici ve cazip kılan konulardan birisi de konuşma, metin, ses, fotoğraf, veri analizi, veri dönüşümü ve daha fazlası için ihtiyaç duyulan yapay zeka teknolojilerinin ihtiyaç duyduğu motorları bünyesinde bulundurması. Yani Siri’yi düşünelim. Siri “Annemi ara?” dediğinizde Siri ne dediğinizi algılıyor bunu kategorilerinde arıyor sonra da işleme geçiyor. Burada geçen süreyi size verip direkt hizmet sunan aiWARE gelecekten değil de nedir? Bu tabii en basit düşünülen durum. Daha komplike bakıldığında hem cezbedici hem de ürkütücü bir durum.

Veritone bununla da kalmıyor tabii… Yapay zeka teknolojisinin fazlasıyla karmaşık yapılarda olduğunu inkar etmeyip 5 yaşında ki müşterim bile kullanabilsin bu teknolojimi diyerek Conductor isimli bir başka teknoloji geliştirmiş. Bu teknoloji, karmaşık yapıda ki sistemi indirgeyerek yapay zeka motorunun kullanılmasını sağlıyor. Konu giderek bilimkurgu filmi senaryosuna benzese de ve tabii bu işletim sistemi bahsettiğimiz özellikleriyle göz alıcı olsa da, ilerleyen dönemlerde gerçekten amacına uygun hale gelip vazgeçilmezimiz mi olacak yoksa bir hayal kırıklığı olup şirketler kendi çözümleri ile mi yollarına devam edecekler merak konusu…

Kaynak: http://aiware.ai/

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

LG ProBeam İş Dünyasına Yenilik Getiriyor

5000 ANSI lümene sahip LG ProBeam Lazer 4K BU50NST ve Full HD BF50NST Projeksiyon cihazları , 8,3 megapiksel çözünürlüğü, webOS desteği, 12...

Lise Öğrencilerinden Dijital Tarım Çözümleri

Bayer, Genç Başarı Eğitim Vakfı iş birliği ile "Dijital Tarım Çözümleri"konulu E-Challenge etkinliği düzenledi.Geçtiğimiz yıl İnovasyon Kampı adıyla yürütülen proje, bu yıl...

TCL 10 Se Kutu Açılışı ve Ön İnceleme Videomuz Yayında!

TCL 10 Se'ti kutudan çıkardık, ön incelemesini yaptık!https://youtu.be/at096jiQwvM

İstanbulkart Sahiplerine Müjde: Multinet Up ve BELBİM AŞ. İş Birliği ile İstanbulkart Sahiplerine 30.000 Yeni Lezzet Noktası!

Yeni nesil finansal teknoloji grubu Multinet Up ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri şirketi Belbim AŞ, önemli bir iş...

Startup Yatırımları 2 Milyar Dolara Ulaştı!

KPMG Türkiye tarafından hazırlanan Türkiye Startup Yatırımları raporu, oyun sektörünün yıl içinde yükselen başarısını gözler önüne serdi. Türkiye girişim ekosisteminde yaşanan gelişimi...