Ana Sayfa Donanım & Yazılım Yapay Zeka aiWare: Yeni Nesil Yapay Zeka

aiWare: Yeni Nesil Yapay Zeka

Yapay zekanın amacı, normal olarak insan zekasını gerektiren görevleri yapabilecek makineler yapmaktır. Yapay zeka araştırmalarının amacı, insan varlığında gözlemlediğimiz ve “akıllı davranış” olarak adlandırdığımız davranışları gösterebilen bilgisayarlar yapmaktır.

Yapay zekayı tanımladığımıza göre aklımıza gelen ilk örnek olan Spike Jonze imzalı ünlü film Her’deki yapay zeka temelli asistan teknolojisinin artık gerçek olduğunu söyleyebilir miyiz?

Kodlardan oluşan bir yapay zeka ve gerçek insan arasında kurulabilecek iletişimin kuvveti, bu ilişkinin toplum bazındaki etkilerini anlatan Spike Jones imzalı film gerçek yaşantıda Amerika Birleşik Devleti menşeili Veritone isimli bir şirket tarafından kısmen gerçekleştirildi.

aiWARE” işletim sistemiyle, programlar yerine artık yapay zeka hüküm sürmekte. Böylelikle kalem kalem düşen iş sayısı ile artık her şey kolaylaşmakta.

Peki Veritone aiWARE ile neyi amaçlıyor?

Sürümden kazanmak. Kabul edilmelidir ki artık devir hız devri. Hız demek teknoloji demek. Haliyle değişen ve dönüşen bir dünyada teknolojinin de kendini yenilemesi şart. Veritone’n amacı aslında en kaba tabirle sizi memurlarla değil direkt müdürlükle muhatap kılmak.

Sistem bakıldığı zaman bir bant sistemi. Her şey kategorize edilmiş. Sadece bu kategorilere erişim için program değil yapay zekaya başvuruyorsunuz.

aiWARE’ı daha da çekici ve cazip kılan konulardan birisi de konuşma, metin, ses, fotoğraf, veri analizi, veri dönüşümü ve daha fazlası için ihtiyaç duyulan yapay zeka teknolojilerinin ihtiyaç duyduğu motorları bünyesinde bulundurması. Yani Siri’yi düşünelim. Siri “Annemi ara?” dediğinizde Siri ne dediğinizi algılıyor bunu kategorilerinde arıyor sonra da işleme geçiyor. Burada geçen süreyi size verip direkt hizmet sunan aiWARE gelecekten değil de nedir? Bu tabii en basit düşünülen durum. Daha komplike bakıldığında hem cezbedici hem de ürkütücü bir durum.

Veritone bununla da kalmıyor tabii… Yapay zeka teknolojisinin fazlasıyla karmaşık yapılarda olduğunu inkar etmeyip 5 yaşında ki müşterim bile kullanabilsin bu teknolojimi diyerek Conductor isimli bir başka teknoloji geliştirmiş. Bu teknoloji, karmaşık yapıda ki sistemi indirgeyerek yapay zeka motorunun kullanılmasını sağlıyor. Konu giderek bilimkurgu filmi senaryosuna benzese de ve tabii bu işletim sistemi bahsettiğimiz özellikleriyle göz alıcı olsa da, ilerleyen dönemlerde gerçekten amacına uygun hale gelip vazgeçilmezimiz mi olacak yoksa bir hayal kırıklığı olup şirketler kendi çözümleri ile mi yollarına devam edecekler merak konusu…

Kaynak: http://aiware.ai/

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,949TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Uzaktan Eğitime Yeni Formül!

DORinsight tarafından yapılan araştırma, ebeveynlerin uzaktan eğitim sisteminden beklentilerini ortaya koydu. Katılımcıların %78’i uzaktan eğitimde online sınıf ortamında interaktif bir portal tasarımının,...

Honor Yeni Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu: Hunter V700

Ürün gamına bir yenisini daha ekleyerek yeni oyuncu dizüstü bilgisayarı Hunter V700’ü duyuran HONOR, Hunter V700 ile oyun için gereken yüksek performansı,...

Xiaomi Ekosistemine Sahip İlk Araç Baojun E300 Çin’de Satışa Çıkacak

Baojun E300 elektrikli otomobilin tamamı 26 Eylül'de Pekin Otomobil Fuarı'nda tanıtılacak. Xiaomi'nin ekosistemine destek verecek olan otomobil, Suning ile birlikte Çinli otomobil üreticisi Baojun tarafından inşa ediliyor.

Airbus Yeni Sıfır Emisyon Konsept Uçağını Duyurdu

Airbus, 2035 yılına kadar hizmete girmesi planlanan dünyanın ilk sıfır emisyonlu ticari uçağı için üç konsept geliştirdi. Bu konseptlerin her biri, şirketin,...

Türkiye’nin İlk Dijital E-Spor Müzesi Açılıyor

Riot Games, oyun severleri 40 gün sürecek dijital etkinliklere katılmaya ve esporun ilk dijital müzesini birlikte oluşturmaya davet ediyor.