Ana Sayfa Donanım & Yazılım Akıllı Saat Satışları Sağlık Takibi Nedeniyle Artıyor

Akıllı Saat Satışları Sağlık Takibi Nedeniyle Artıyor

Koronavirüs pandemisinin ekonomik etkilerine rağmen akıllı saatlerin küresel olarak online satışları büyümeye devam ediyor.

Araştırma şirketi Strategy Analytics tarafından yayınlanan rapora göre akıllı saat satışları 2020 yılının ilk çeyreğinde yüzde 20 büyüyerek 11,4 milyon adede yükseldi. Apple yüzde 55 ile pazar payında ilk sırada yer alırken, Samsung ve Garmin, Apple‘ı takip eden şirketler oldu.

Rapor hakkında konuşan Strategy Analytics kıdemli analist Steven Waltzer, “Akıllı saat üreticileri çevrimiçi perakende kanalları üzerinden satışlarını artırırken, birçok tüketici koronavirüs pandemisi sırasında sağlıklarını ve kondisyonlarını izlemek için akıllı saatleri kullanıyor.” dedi.

Rapora göre 2020 yılının ilk çeyreğinde 7,6 milyon Apple Watch online olarak satıldı. Bu rakam bir önceki dönem 6,2 milyon adetti. Buna göre Apple, akıllı saat satışında yüzde 23 artış göstererek pazar payını yüzde 54’ten 55’e yükseltti. Geçen yıla kıyasla Samsung, akıllı saat satışını 1,7 milyondan 1,9 milyona yükseltmesine rağmen pazar payı yüzde 15’ten yüzde 14’e geriledi. Waltzer, Samsung’un akıllı saat büyümesinin Güney Kore’deki coronavirus kilitlenmesi ve Garmin gibi rakipler ile oluşan rekabet nedeniyle yavaşladığını yazıyor.

Garmin, iki yıl içinde akıllı saat pazar payında ilk üçe yerleşti. 2020 yılının ilk çeyreğinde 1,1 milyon akıllı saat satan Garmin, bir önceki yıla göre yüzde 38 artış gösterdi. Yeni modeller ile birlikte Garmin, küresel akıllı saat pazar payını yüzde 7’den yüzde 8’e çıkarmayı başardı.

Strategy Analytics, koronavirüs pandemisi nedeniyle küresel akıllı saat satışlarının 2020’nin ikinci çeyreğinde yavaşlamasını bekliyor, ancak mağazalar yeniden açıldıkça ve bazı tüketiciler sağlıklarını izlemelerine yardımcı olmak için akıllı saatlere yöneldikçe yılın ikinci yarısında iyileşme gerçekleşebilir.

Konuyla alakalı yorum yapan Analist Woody Oh ise “Akıllı saatler, gençlerin ve yaşlıların virüs sonrası bir dünyada daha fazla sağlık bilincine sahip olacağı için mükemmel uzun vadeli beklentilere sahip olmaya devam ediyor. Akıllı saatler, oksijen seviyeleri gibi hayati sağlık belirtilerini izleyebilir ve tüketiciler bileğine bir sanal sağlık asistanının bağlanması konusunda rahatlık bulabilirler.” dedi.

Bu gelişmeler de göz önüne alındığında akıllı saatlerin gelecekte hayatımızda daha fazla yer edeceği tahmin edilebilir.

Kaynak: TechCrunch

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Mahmut Çöloğlu, Yenilikçi Vizyonu ile Girişimciliğe Yeni Bir Soluk Getiriyor

Genç yaşında yaptığı çalışmalarla dikkat çeken girişimci Mahmut Çöloğlu, iç mimarlığın yanı sıra hizmet ve e-ticaret sektöründeki atılımlarıyla da hedeflerini çeşitlendiriyor.

Playstore’dan Yarıyıl Tatili İndirimi

Türk Telekom’un dijital oyun platformu Playstore yarıyıl tatilinde oyunseverleri mutlu edecek indirimler sunuyor.Türk...

Amazon Prime Üyeliği Mastercard Sahiplerine İlk 2 Ay Hediye!

Amazon Türkiye ve Mastercard iş birliğiyle, Mastercard ve Maestro logolu banka veya kredi kartlarıyla Amazon Prime’a ilk kez üye olan kullanıcılar ilk iki...

“Influencer Academy” Program Başvuruları Başladı

Turizm sektörü oyuncularından Tatilsepeti’nin influencer olmayı arzu edenlere sunduğu “Influencer Academy” başvuruları başladı. 

Fiziksel Çalışma Hayatı Sona Erecek

Halıcı Group CEO'su Dr. Hüseyin Halıcı, Endüstri 4.0 ve Toplum 5.0 ile birlikte zihinsel ağırlıklı bir çalışma hayatının başlayacağına dikkat çekti.