Ana Sayfa Bilim Silahlı İnsansız Hava Aracımız (SİHA) "Akıncı"nın Belgeseli Yayınlandı!

Silahlı İnsansız Hava Aracımız (SİHA) “Akıncı”nın Belgeseli Yayınlandı!

Bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik. Bin atlı o gün dev gibi bir orduyu yendik…

Bu belgesel bir hikayeyi anlatıyor. Bu hikaye; havacılıkta akamete uğratılmış serüvenimizin yeniden doğuşunun hikayesidir.

İlk uçuşundan tam “175 gün” öncesi yani takvimler 14 Haziran 2019’u göstermesiyle başlıyor belgesel. Metin yazarlığını, yönetmenliğini ve yapımcılığını da üstlenen Altuğ Gürkan ve bir diğer yönetmen olan Erhan Yıldız’ın hazırlamış olduğu belgesel dün itibariyle TRT Belgesel kanalı ve Baykar Teknoloji Youtube kanalında yayınlandı.

Belgeselde Türkiye’nin saldırı sınıfındaki ilk insansız hava aracı olan ve Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar AKINCI’nın geliştirme aşamaları anlatılmakta. 7 farklı mühendislik disiplinini koordine eden Selçuk Bayraktar ve abisi Hakan Bayraktar’ın önderliğinde yapılan Akıncı belgeselde duygusal bir tarafıyla da karşımızda.

Mühendis bir baba ve üç kardeş

Mühendis bir baba ve kendisiyle beraber üç mühendis kardeşten oluşan bir aileye sahip olan Selçuk Bayraktar küçük yaşlardan beridir TİHA (Taaruzi İnsansız Hava Aracı) yapma hayali kurmuş (bu hayalin içinde doğmuş). Ve 2009 yılı itibariyle de somut çalışmalar çıkartmış. Bunu da aşağıdaki videodan öğreniyoruz.

Yönetmenliğini Altuğ Gültan ve Burak Aksoy’un yaptığı belgeselin ise çekimleri 6 ay sürmüş. İstanbul’da bulunan Baykar Milli S/İHA Ar-Ge ve Üretim Tesisleri ile Bayraktar AKINCI TİHA’nın test faaliyetlerinin yürütüldüğü Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’nda çekim yapıldığını görüyoruz. Belgeselde elbette 2009 yılından itibaren olan kısmı görmüyoruz. (Bu üzücü bence…) 6 Aralık 2019’a kadar olan zorlu ve yoğun çalışma döneminin yaşandığı son 6 aylık süreci mercek altına almışlar.

Belgesel Sungur Babacan tarafından seslendiriliyor. Onun dışında belgeselde Akıncı’nın yapımında yer alan 7 farklı mühendis ekibinin lider ve çalışanlarının röportajlarını içermekte. Motamot bir anlatım yok. Yukarıda da belirttiğim gibi aslında sadece bir ürünün tanıtımı değil. Verilen emeği ve o süreçte yaşanılanları size tüm çıplaklığı ile vererek duygusal bir bağ kurmanıza sebep oluyor.

Akıncı’nın mimarları

Selçuk Bayraktar ve ailesi aslında Türkiye’nin en nitelikli mühendisleri diyebiliriz. AKINCI’nın ailesi de yine Türkiye’nin nitelikli insanlarından oluşuyor. Kısa kısa değinecek olursak;

 • Fikir babası Özdemir Bayraktar: Erbakan’ın İTÜ Makine Mühendisliği’nden öğrencisi olan Bayraktar, iş hayatına otomotivde yan sanayi üretimi yaparak katılmıştır.
 • Haluk Bayraktar: Genel Müdür. 2000 yılında ODTÜ’de Endüstri Mühendisliği Lisans programını, 2002 yılında da Columbia Üniversitesi’nden yine aynı alanda yüksek lisansını tamamlamıştır. 2004 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde başlamış olduğu doktora programıyla devam etmektedir.
 • Selçuk Bayraktar: Teknik Müdür. İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimi aldı. Üniversite eğitimi esnasında University of Pennsylvania’nın (UPenn) GRASP laboratuvarından staj kabulü aldı. Staj kapsamında almış olduğu burs teklifiyle, yüksek lisans eğitimini 2002-2004 arasında Elektrik Mühendisiği Bölümünde Upenn’de sürdürdü. Araştırmaları kapsamında dünyada ilk kez İHA’ların formasyon uçuşu deneyleri, hava-yer robot takımlarının koordinasyonu, uçuş kontrol ve güdüm sistemleri konularında bilimsel yayınlara konu olan çalışmalar gerçekleştirdi.
 • Mehmet Ali Güney: Elektronik Teknolojileri Birim Lideri. Lisansını İTÜ’de Yüksek Lisansınıda Massachusetts Lowell Üniversitesinde yapmıştır.
 • Tolga Büyükyazı: Yapay Zeka ve Gömülü Yazılım Teknolojileri Birim Lideri. Koç Üniversitesinde eğitim almıştır.
 • Mehmet Suat Kay: Kontrol Güdüm Seyrüsefer Teknolojileri Birim Lideri. Tübitak’ta yayımladığı projeler ve makalelerinden tanıdığımız Dr. Mehmet Suat Kay’da AKINCI ekibinde yer almakta.
 • Şahabettin Akdemir: Mekanik İmalat ve Entegrasyon Birim Lideri. Atatürk Üniversitesinde lisans eğitimini tamamladıktan sonra; Ülker, Hitit Makine ve Kasel gibi pek çok markada staj görmüştür.
 • Şevki Erinç Çelikset: Kompozit İmalat ve Entegrasyon Birim Lideri. Yıldız Teknik Üniversitesinde metalurji ve malzeme mühendisliği ve çift anadal gemi mimarisi ve deniz mühendisliği alanında tamamlamıştır. Lisansüstü eğitimini de İTÜ’de Endüstriyel Tasarım alanında tamamlamıştır. Pek çok yerde staj ve liderlikte yapmıştır.
 • Mehmet Esad Aksal: İtki ve Analiz Test Teknolojileri Birim Lideri. Kırıkkale Üniversitesinde makine mühendisliği alanında lisans eğitimi aldıktan sonra özel öğrenci olarak ODTÜ de 2013 yılında uzay ve havacılık mühendisliğinde eğitim almıştır. Lisansüstü eğitimini de İTÜ de tamamlamıştır.
 • Erdoğan Akhan: Elektronik İmalat ve Entegrasyon Birim Lideri. Elektrik ve elektronik mühendisliğini bitirmiştir. Baykar Savunmada çalışmaktadır.
 • Osman Gaygısız: Emniyet Yönetim Sistemi Sorumlusu. Anadolu Üniversitesinde lisans eğitimini tamamlamıştır. Eskişehir Hava İkmal Merkezi Komutanlığında 2 yıl 10 ay ve Türk Hava Yollarında 17 yıl 7 ay yer almış olmasının yanında pek çok başarısıyla adından söz ettirmiştir.
 • Muhammed Korkmaz: Akıllı Sistemler Takım Lideri. İstanbul Kültür Üniversitesinde bilgisayar mühendisliği lisans eğitimi, Koç Üniversitesinde de bilgisayar bilimi ve mühendisliği lisansüstü eğitimini tamamlamıştır.

Ayşe Okutan, Didem Kınay ve daha bir çok kadın mühendis ve personele de yer vermelerini de unutmadık elbette… Bu bizi ayrıca mutlu etti…

Belgesel için;

Ve unutmadan 8 Mayıs 2020 tarihinde Selçuk Bayraktar’ın Ahmet Hakan’ın katıldığı yayında kullandığı sözlerde aslında bir tokat gibi çarptı diyebiliriz. Bizler başarıya uzanan yolun meşakkatine bakmaksızın fütursuzca konuşan bir topluluk olduk. Üretmekten çok tüketen, üretenleri de tüketen bir yapıya dönüştük. Öyle ki artık söylediğimiz cümlelerin dayanağı olmaksızın konuşuyoruz. Bahsettiğimiz yayın;

Selçuk Bayraktar aslında bu yorumların onu ve ekibini durdurmayacağını belgesel sonunda bahsettiği projeleriyle ve “bizimki biraz delilik hakikaten” diyişinden de anlıyoruz sevgili okur.

Kendisini ve ekibini tebrik ediyor aynı zamanda destekliyoruz. Üreten insanların artmasını temenni ediyor bizlerinde böylesi güzel başarılara erişmesi için dua ediyoruz.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Logitech’in Odaklanmayı ve Verimliliği Arttıran Sessiz Teknolojisine Kulak Verin!

Gürültüsüz bir ortamda çalışmak odaklanmayı sağlar ve verimliliği artırır. Logitech, evde, iş yerinde veya okulda daha sessiz bir çalışma ortamı için sessiz...

AppGallery Game Fest ile En Çok Oynanan Oyunlarda Kampanyalar Başladı

Huawei, küresel yıl sonu oyun festivali kampanyasını AppGallery'de başlatarak kullanıcıları bir dizi özel avantajla platformda oynamanın yeni yollarını keşfetmeye teşvik ediyor.

Siber Zorbalık ile İlgili Olarak Diğer STK’lara Meydan Okuyoruz!

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Türkiye Ofisi, 25 Kasım - 10 Aralık tarihleri arasında düzenlenen '16 Günlük Aktivizm - Kadınlara Yönelik Şiddete Son...

Bosch: Dünyanın Motosikletlere Yönelik, İlk Tam Entegre Bölünmüş Ekranı Yollarda

Sürücünün dikkatini dağıtmadan, hem araçla ilgili bilgileri hem de akıllı telefonlardan navigasyon gibi sürüş içeriğini gösteren 10.25 inç TFT bölünmüş ekran.Sürücülerin yüzde...

Samsung’dan PC Olmadan Çalışabilen Akıllı Monitör!

Çok yönlü özellikleri ile dikkat çeken Samsung Akıllı Monitör, "her şeyi yapabilen" ekranı sayesinde evde çalışma, öğrenme ve eğlence konusunda kullanıcılara büyük kolaylık...