Ana SayfaDonanım & YazılımBlokzinciri TeknolojisiAlibaba Blokzinciri Teknolojisi Patenti Alan Şirketler İçinde Dünya Lideri!

Alibaba Blokzinciri Teknolojisi Patenti Alan Şirketler İçinde Dünya Lideri!

Blokzincirinin faydaları keşfedildikçe her alanda kullanımı ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Gün geçtikçe teknolojinin küresel adaptasyonu da artıyor. The Block tararından yayınlanan rapora göre Fortune 100 listesindeki şirketlerin 72’si blokzinciri teknolojisini uyguluyor ya da araştırmalarına devam ediyor. Blokzinciri teknolojisi, Çin’de çelik endüstrisinden Norveç’teki balık üretimine kadar birçok alanda kullanılarak piyasalara entegre hale getiriliyor. Çin Patent Koruma Derneği’nin verilerine göre ise Alibaba, blokzinciri teknolojisiyle ilgili patent sayısında dünya lideri.

“2020 Blockchain Global Patent Au­tho­ri­sa­tion” raporuna göre bugüne kadar blokzinciri teknolojisiyle ilgili 3924 patent alınmış. ABD’li firmalar alınan patentlerin yüzde 39’una sahip. ABD’yi yüzde 21 ile Kore, yüzde 19 oranla ise Çin takip ediyor.

Alibaba, sahip olduğu 212 adet patent ile dünyanın blokzinciri teknolojisiyle ilgili en fazla patent alan şirketi. IBM, 136 patent ile ikinci sırada geliyor. Bu iki firmayı Güney Koreli Coinplug 107 patentle takip ederken hemen ardından bir diğer Çin devi Tencent 42 patentle 4. sırada.

Yapılan araştırmaya göre ise blokzinciri  patentlerinin 2020 yılında zirveye ulaşarak rekor kırması bekleniyor. 2019 yılında toplam 1799 patent alınırken, 2020 yılında sadece 14 Mayıs tarihine kadar 1257 patent alındı.

Kaynak: Blockchain Türkiye Platformu

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER