Ana SayfaBilimAlmanya Friedrich Schiller Üniversitesi, Twitter'da Trolleri Tespit Edebilecek Algoritma Geliştirdi

Almanya Friedrich Schiller Üniversitesi, Twitter’da Trolleri Tespit Edebilecek Algoritma Geliştirdi

Almanya Friedrich Schiller Üniversitesi’nden Sergei Monakhov, Twitter’daki bir kullanıcının gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu tespit etmek amacıyla algoritma geliştirdi. Geliştirilen algoritmaya göre kullanıcının gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu 50 tweet’te tespit edilebilecek.

Günümüzde sosyal medya platformunun en büyük sorunlarından biri “troller” olarak karşımıza çıkıyor. Bu sahte hesapları tespit etmek için kullanılan teknolojiler, zamanlamaya veya paylaşımlarda kullanılan etiketlere odaklanıyordu. Monakhov, trollerin aktarması gereken sınırlı sayıda mesaj olduğu fikrini ele alarak hareket ediyor. Ancak ona göre troller, bunu defalarca yaparken, okurları inandırmak için de yeterli konu ve kelime çeşitliliği sağlamaya çalışıyor. Bu nedenle geliştirilen algoritmalar, troll tweetlerini ayırt etmek için paylaşımlardaki tekrarlanan kelimelerin ve kelime çiftlerinin ayırt edici şekilde kullanılmasına odaklanıyor.

Monakhov, geliştirdiği algoritmaları Rus trollerin paylaşımlarından oluşan bir kütüphaneyi ve ABD’li kongre üyelerinin gerçek tweet’lerini kullanarak denedi. Trollerin paylaşımlarındaki kalıpların, tekrarlanan sözcüklerin ve kelime çiftlerinin kongre üyelerinin tweet’lerine kıyasla farklı kullanıldığı görülürken, trollerin ve gerçek kullanıcıların paylaşımları arasındaki farkı saptamak için yalnızca 50 tweet gerektiği tespit edildi. Ayrıca bu yöntemin, Twitter tarafından provokatif ve “potansiyel olarak yanıltıcı” diye nitelenmesine rağmen, Donald Trump’ın paylaşımlarını da trol tweetlerinden ayırt edebildiği görüldü.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER