Ana SayfaİnternetAmazon, 89 Milyar Dolar Kâr Açıkladı! Tarihinin En Büyük Kârı

Amazon, 89 Milyar Dolar Kâr Açıkladı! Tarihinin En Büyük Kârı

Coronavirus pandemisi çoğu şirketi zarara veya beklenenden daha az kar elde etmeye zorlasa da, Amazon bu kuralın bir istisnası gibi görünüyor. Online perakendeci 26 yıl içinde şimdiye kadarki en büyük karını ilan etti. Sonuç olarak, şirketin hisseleri de saatler sonra yüzde 5 arttı.

2020 yılının 2. çeyreğinde kazanç çağrısında e-ticaret devi, insanlar pandemi sırasında çevrimiçi alışverişe her zamankinden daha fazla hizmet verdiği için hizmetlerine olan talebin artması nedeniyle son aylarda 175.000 çalışanı işe aldığını söyledi. Amazon ayrıca, gelirinin yıllık %40 artışla 88.9 milyar $’a ulaştığını da söyledi.

Amazon, ikinci çeyrekte para kaybedebileceğini tahmin etmişti çünkü personeli için ve Coronavirus ile ilgili masraflar için koruyucu ekipman satın almak için 4 milyar dolar harcamıştı. Ancak, şirket hala gelirini yıldan yıla ikiye katlamayı başardı.

Şirket tüm hizmetlerinde bir artış gördü. Şirket, online mağaza satışlarının 2020 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 48 artışla 45,9 milyar dolara yükseldiğini bildirdi. Satıcı hizmetleri gelirinde yüzde 52 artış ve reklamlardan gelirde yüzde 41 artış oldu. AWS ayrıca gelir artışını %29 artışla 10.81 milyar $ olarak gördü.

2020 yılının üçüncü çeyreği için Amazon, 87 milyar ila 93 milyar dolar arasında bir yerde net satışlar öngörüyor. Bu, 86.34 milyar dolarlık analist tahminlerinden daha yüksek. Bu muhtemelen, Prime Day satışlarının Amazon için büyük rakamlar getirmesi de dahil olmak üzere birçok faktöre dayanıyor.

Şirket, President Day’i diğer ülkelerde 4. çeyreğe iterken, satış Ağustos ayında Hindistan’da yapılmakta ve bu da Amazon’un 3.Çeyrek gelirine katkıda bulunacaktır. Dahası Amazon, “İkinci çeyrekte gördüğümüz şey sadece karışımın daha normal bir karışıma geri dönmeye başlaması değildi” ve “aynı zamanda düşündüğümüzden çok daha fazlasını da gönderebildik” diyor.

Açıkçası, şirket bu trendin üçüncü çeyrekte de devam etmesini bekliyor ve bu da bu çeyrekte gelir marjlarını artırmaya yardımcı olacak.

amazon-teknorex-depo

Kaynak

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER