Ana SayfaAmazon FAA Onayı Aldı! Drone Teslimatlarını Artık Resmi Olarak Test Edecek

Amazon FAA Onayı Aldı! Drone Teslimatlarını Artık Resmi Olarak Test Edecek

Son birkaç yıldan beri, drone teknolojisinde muazzam miktarda gelişme gördük. Şimdi de bu uçan makineler bölgeleri dezenfekte edebilir, çekirgeler ile savaşabilir ve en önemlisi ilaç ve hatta pizza gibi her türlü ürünü bir noktadan diğerine taşıyabilir duruma geldi. Prime Air, Amazon’un drone kullanarak ürün teslimatları yapmaya çalışan şirketin projelerinden biri. Amazon Prime Air kısa süre önce, şirketin ABD’deki ticari teslimatları resmi olarak test etmeye başlaması için Federal Havacılık İdaresi (FAA)’den sertifika aldı.

Bloomberg’in haberine göre Federal Havacılık İdaresi (FAA), kısa süre önce Amazon Prime Air’e, şirketin ticari teslimatlar için dronları bir deneme programı kapsamında test etmeye başlamasına izin veren “hava taşıyıcı” unvanını verdi.

Şirkete bu ünvanı vermeden önce, yüksek kontrollü havacılık sektörünün düzenleyicisi olan FAA, bu otonom drone teslimat sisteminin güvenliğini kontrol etmek için kesinlikle detaylı testler gerçekleştirdi. Amazon oldukça iyi bir iş çıkardı ve hükümet kurumunu artık durumu gerçekten idare edebileceğine ikna etti.

Prime Air’i yöneten Amazon Başkan Yardımcısı, David Carbon yaptığı bir açıklamada “Bu sertifika, Prime Air için önemli bir adım ve FAA’nın Amazon’un otonom bir drone teslimat hizmeti için operasyon ve güvenlik prosedürlerine olan projesine güvenidiğini gösterir” dedi.

Bu arada FAA’dan onay alan tek şirket Amazon değil. Dron firması Zipline’ın da Kuzey Carolina’daki hastanelere ilaç ve kişisel koruyucu donanım kitleri teslim etmek için drone kullanmasını onayladığını gördük. Hindistan’da da yakın zamanda Swiggy, Dunzo ve Zomato’nun drone teslimatlarını test etmeye başlamak için hükümetten onay aldığını da biliyoruz.

Teslimat drone’ları için Amazon, şirketin 2019’da tanıttığı gelişmiş hibrit drone’ları kullanacaklarını söylüyor. Bu Yeni Nesil Prime Air drone’lar, teslimat için özel olarak üretildi. Kuzeybatı’da veya Vancouver bölgesinde bir yerde yaşıyorsanız, mahallenizde Amazon markalı uçan kutularla karşılaşabilirsiniz. Veya Twitter’da bol bol video görmeye hazır olun.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER