Ana SayfaDonanım & YazılımAmazon Blokzinciri Sektöründe Öncü Şirketlerden Biri Haline Geliyor

Amazon Blokzinciri Sektöründe Öncü Şirketlerden Biri Haline Geliyor

Blokzincirinin faydaları keşfedildikçe her alanda kullanımı ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Gün geçtikçe teknolojinin küresel adaptasyonu da artıyor. The Block tararından yayınlanan rapora göre Fortune 100 listesindeki şirketlerin 72’si blokzinciri teknolojisini uyguluyor ya da araştırmalarına devam ediyor. Blokzinciri teknolojisi, Çin’de çelik endüstrisinden Norveç’teki balık üretimine kadar birçok alanda kullanılarak piyasalara entegre hale getiriliyor. Piyasalara entegre haline getirilmesi de blokzinciri konusunda uzman personellere olan ilgiyi artırıyor. Chainnews tarafından yapılan haberde, yüzlerce şirketin blokzinciri konusunda uzman personel arayışı içinde olduğu düşünülüyor. HTF Market Intelligence tarafından yayınlanan rapora göre Amazon’un da IBM, Microsoft ve Oracle ile birlikte blokzinciri endüstrisindeki potansiyel liderlerinden biri olarak değerlendiriliyor.

Araştırma, Amazon Web Services, IBM, Microsoft, Oracle, Ripple, Earthport, Chain Inc, Bitfury Group, BTL Group, Digital Asset Holdings, Circle, Factom, AlphaPoint, Coinbase, Plutus Finanziario, Auxesis Group ve BlockCypher’ın blokzinciri sektöründeki rollerini analiz ediyor.

Araştırmaya göre, pazardaki ana oyuncuların özellikle üretim verimliliğini artırmak ve ürün yaşam döngüsünü yeniden düzenlemek için yeni teknolojilerin getirdiği yeniliğe güçlü bir şekilde odaklandıklarını gösteriyor. Şirketler uzun vadeli büyüme fırsatları yakalama amacıyla üretim süreçlerinde sürekli iyileştirmeler sağlayarak optimum stratejilere yatırım yapmak için finansal esneklikten yararlanmayı hedefliyorlar.

Amazon raporda IBM, Microsoft, Oracle, Ripple ve Earthport ile birlikte “FinTech Endüstrisinde Blokzinciri Üreticileri” bölümünde inceleniyor. Analiz, firmaların dağıtık defter kullanan sistemlerin dayandırılabileceği teknolojik altyapılara önem verdiğini gösteriyor. Bu nedenle rapor, blokzinciri sektöründeki gerçek kahramanların Amazon gibi (özellikle web hizmetleri bölümü) pazarın ihtiyaçlarını karşılamak için temel altyapılar sunan şirketlerin olduğunu vurguluyor.

Jeff-Bezos-Amazon

Bulut çözümleriyle birçok sektöre güç veren e-ticaret devi Amazon, blokzinciri teknolojisini entegre ederek farklı endüstrilere fayda sağlamayı ve bu sektörün öncülerinden biri olmayı hedefliyor. “2020 Blockchain Global Patent Au­tho­ri­sa­tion” raporuna göre ise bugüne kadar blokzinciri teknolojisiyle ilgili 3924 patent alınmış. ABD’li firmalar alınan patentlerin yüzde 39’una sahip. ABD’yi yüzde 21 ile Kore, yüzde 19 oranla ise Çin takip ediyor. Alibaba, sahip olduğu 212 adet patent ile dünyanın blokzinciri teknolojisiyle ilgili en fazla patent alan şirketi. IBM, 136 patent ile ikinci sırada geliyor. Bu iki firmayı Güney Koreli Coinplug 107 patentle takip ederken hemen ardından bir diğer Çin devi Tencent 42 patentle 4. sırada.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER