Ana SayfaMobilAndroidAndroid 11 Beta Sürümü Yayında

Android 11 Beta Sürümü Yayında

Google, Android 11’in herkese açık deneme sürümünü yayınladı ve önemli değişikliklere yer verdiğini gösterdi. Özellikle “Bildirimler” ve “Uygulama İzinleri” alanlarında önemli revizeler yaptı.

Android Developers kanalının konuyla alakalı YouTube videosu. (İngilizce)

Google, Android 11’in ilk herkese açık beta sürümünü yayınladı. Şirket aynı zamanda bir blog da yayınlarak işletim sisteminin yeni işlevlerini anlattı.

Google bildirim ve izin alanları tekrar revize etti. Gelecekte bildirim çubuğuna gelen WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarındanki mesajlar için ayrı bir alan olacak. Facebook Messenger’dan bildiğimiz sohbet konuşma balonları Android 11 ile birlikte tüm uygulamalar için kullanılabilir hale gelecek. Açık olan bir uygulamadan ayrılmak zorunda kalmadan gelen iletiye girip okuyabilecek ve cevap verebileceksiniz kabarcık adı verilen baloncuklar sayesinde.

Erişimlerde Kontrol Artıyor

Android 11 ayrıca uygulamaların erişim alanlarını kısıtlamanıza olanak tanıyacak. Böylece uygulamların istediği mikrofon, kamera veya konum şeylere tek seferlik erişim izni verebilirsiniz. Uygulamayı tekrar kullanmak istediğinizde sizden tekrar izin istemesi gerekecektir. Bir uygulamayı uzun süre kullanmazsanız Android 11 bu uygulamaya vermiş olduğunuz tüm izinleri otomatik olarak sıfırlar. Uygulamayı tekrar açtğınız bu izinleri tekrar vermeniz

Google ayrıca bir ekran kaydediciyi Android 11’e entegre etti.

Bu yenilikleri dört gözle bekliyor olabilirsiniz.

Yüz kilidi le telefonu açmak için arttırılmış seçenekler. (Göz açık veya kapalı olsun gibi.)
Daha iyi bir 5G bağlantısı.
Optimize edilebilir bildirimler. (Kaynak: GaudiLab)
Geliştirilmiş karanlık mod.

Daha önce güncellemelerine tatlı ismi koyan Google şirketi buna son vereceğinin sinyallerini vermişti. Yeni sürümün adı büyük ihtimalle Android 11 olacak. Bu arada bitmiş Android 11’in Ağustos tarihinden önce yayınlanması planlanmıyor.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER