Ana SayfaMobilAndroidAndroid'in AirDrop Benzeri Nearby Share Özelliği, Beta Sürümünde Kullanıma Sunuluyor

Android’in AirDrop Benzeri Nearby Share Özelliği, Beta Sürümünde Kullanıma Sunuluyor

Google bir süredir Apple’ın AirDrop’una benzer bir paylaşım özelliği üzerinde çalışıyor. Başlangıçta  “Hızlı Paylaşım” olarak adlandırılmıştı ama şimdilerde “Yakındakilerle Paylaş” olarak yeniden adlandırılmış durumda. Google, Play Hizmetleri beta sürümünde kullanıma sunulduğunu onayladığı için bu özelliğin herkese açık bir sürüme geçmesine çok az kaldı diyebiliriz.

Android'in AirDrop benzeri Nearby Share özelliği beta sürümünde kullanıma sunuluyor

Peki Yakındakilerle Paylaş tam olarak nedir? Temel olarak, bunu neredeyse tüm Android cihazlar için bir paylaşım mekanizması olarak düşünün. Apple’ın AirDrop özelliği, iPhone’dan iPad’e ve Mac’e kadar tüm Apple ürünlerinde mevcut. 

Apple kullanıcıları, herhangi bir kuruluma ihtiyaç duymadan kolayca paylaşım yapabiliyorlar. Yakındakilerle Paylaş, Android telefonların büyük çoğunluğunun sahip olduğu Play Hizmetleri aracılığıyla kullanılabilir olduğu için aynı şekilde hizmet verecek. Ayrıca, Chrome tarayıcısı üzerinden kullanılabileceğine dair kanıtlar da var.

Yakındakilerle Paylaş özelliğini etkinleştirmek ve çalıştırmak için Google Play Hizmetleri beta test kullanıcısı olmak için kaydolmanız gerekiyor. 

Yakındakilerle Paylaş, paylaştığınız öğeye bağlı olarak farklı şekillerde görünür. Paylaşımda bulunabileceğiniz uygulamalar listesinde her zaman “Yakındakilerle Paylaş” seçeneğini görürsünüz ancak bazen sayfanın üst kısmındaki “Kopyala” düğmesinin yanında bir kısayol olarak görünür. Aynı zamanda Yakındakilerle Paylaş’ı ilk seçtiğinizde sizden bu özelliği açmanız istenir.

Yakındaki paylaşım uygulaması

Bütün ayarları yaptıktan sonra, Yakındakilerle Paylaş özelliği yakınlarda etkinleştirilmiş olan diğer cihazları aramaya başlayacaktır. Artık fotoğraflarınızı, videolarınızı, çeşitli bağlantıları veya dosyalarınızı paylaşabilirsiniz. Yakındaki bir cihaz sizinle paylaşım yapmak istediğinde bir bildirim görünür ve cihazınızı görünür hale getirmek için ona dokunmanız gerekir. Yani her iki tarafın da paylaşım gerçekleşmeden önce onaylaması gerekir. Aynı zamanda Yakındakilerle Paylaş özelliği, cihazınızı kimlerin görebileceğini ve nasıl paylaşılacağını ayarlamanıza olanak tanır (veri bağlantısı, yalnızca kablosuz, internet olmadan).

Özellik herkese açık beta testi için hazır olduğuna göre, şirketin Yakındakilerle Paylaş özelliğini Pixel 4a ile veya Pixel 5 ile birlikte duyurmasını bekleyebiliriz.

Kaynak: xda-devolopers

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER