Ana Sayfa Bilim Antarktika'da Kar'ın Rengi Yeşile Dönüyor

Antarktika’da Kar’ın Rengi Yeşile Dönüyor

İklim değişikliği nedeniyle Antarktika’da karın rengi yeşile dönüyor. Gezegenimiz ısındıkça, gezegenin bazı kısımları yeşile döner. Kıyı Antarktika’daki kar da kelimenin tam anlamıyla bu sebepten yeşile dönüyor.

Geçtiğimiz Salı günü Nature Communications’da yayınlanan bir çalışmada, bir grup bilim insanı Antarktika Yarımadası’nda ilk defa yeşil kar gördüler. Araştırmacılar, Avrupa Uzay Ajansı’ndan 2017-2019 yılları arasında alınan uydu görüntülerini kullandılar ve yaptıkları gözlemlerle Antarktika’nın Ryder Körfezi, Adelaide Adası, Fildes Yarımadası ve Kral George Adası’na ait görüntüleri kendi görüntüleri ile birleştirdiler.

Cambridge Üniversitesi Bitki Bilimleri Bölümü’nde profesör olan Matt Davey, e-posta ile “Kar yüzeyinde 1.679 ayrı yeşil yosun çiçeği belirledik,” dedi.

Isındıkça, alg sporları Antarktika’nın kar yüzeyinde çimleniyor. Yeşil, uzaydan çok kolay bir şekilde tespit edilirken, algler de karı kırmızı ve turuncu gibi vahşi renklere döndürüyor. Ekip, yeşil çiçeklerin çoğunlukla Antarktika kıyı şeridi çevresindeki karda, özellikle Antarktika Yarımadası’nın batı kıyısındaki adalarda meydana geldiğini keşfetti.

Yarımada, iklim krizi nedeniyle kıtanın en hızlı ısınan kısmı ve batı bölgeleri en hızlı ısınma alanları arasında. Yosunlar, eriyen kardan kaynaklı gelişiyor.

Hayvan dışkıları ve algler neden oluyor

Araştırma ayrıca, hayvan dışkılarının algleri döllediği için yaban hayatının yaşandığı bölgelerde, yeşil kar oluştuğunu gösteriyor. Haritaladıkları çiçeklerin yüzde 60’ından fazlası üç mil uzunluğunda penguen kolonileri içinde bulundu ve çiçeklenme sıklıkla kuşların yuvalarının kıyıya asıldığı yerlerde gözlendi.

İklim krizi ilerledikçe yeşil kar modelleri değişecek. Bilim insanlarının bulduğu yeşil karın neredeyse üçte ikisi daha küçük, alçakta bulunan adalarda. Yarımada ısındıkça, bu adaların bazıları yaz karlarını ve onunla birlikte kar alglerini kaybedebilir. Bu kayıplar yarımadanın kuzeyindeki ve Güney Shetland Adaları’ndaki daha büyük çiçek açmalarına sebep olabilir. Bu da muhtemelen daha fazla yosun oluşmasına neden olur.

Şu anda yeşil karın etkilerinin tam olarak ne olacağı belli değil. Atmosferden karbon emerek bazı faydalar sağlayabilir. Araştırmacıların haritaladığı çiçeklenme, bir arabanın bir milyon mil sürdükten sonra çıkardığı karbon miktarını atmosferden temizleyebilir. Ancak tüm atmosferik karbon şemasına baktığımızda bu etki çok küçük.

Yeşil karın zararları neler?

Davey, “Çiçeklerin kesinlikle karbondioksitten insan kaynaklı emisyonlardan kurtulmaya yardımcı olmak için yeterli olmadığını söyleyebilirim” dedi.

Araştırmacılar yeşil karın daha fazla sorun yaratabileceğinden endişe ediyorlar. Grönland’daki kar algleri üzerinde yapılan çalışmalar, karın emdiği güneş ışığı ve ısı miktarını artırabildiğini ve bu da buzun daha hızlı erimesine neden olabileceğini keşfetti.

Bu kötü bir haber çünkü Antarktika’nın buz kaybı son on yılda üç katına çıktı. Bu buz eridiğinde deniz seviyelerini yükseltir ve kıyılarımızı boğabilir. Yeşil kar oldukça havalı görünse de, daha fazlası kesinlikle iyi bir şey değil.

Aşağıya sizin için Cambridge Üniversitesi’nin yayınlamış olduğu videoyu ekliyoruz.

Kaynak: Gizmodo

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,949TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Uzaktan Eğitime Yeni Formül!

DORinsight tarafından yapılan araştırma, ebeveynlerin uzaktan eğitim sisteminden beklentilerini ortaya koydu. Katılımcıların %78’i uzaktan eğitimde online sınıf ortamında interaktif bir portal tasarımının,...

Honor Yeni Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu: Hunter V700

Ürün gamına bir yenisini daha ekleyerek yeni oyuncu dizüstü bilgisayarı Hunter V700’ü duyuran HONOR, Hunter V700 ile oyun için gereken yüksek performansı,...

Xiaomi Ekosistemine Sahip İlk Araç Baojun E300 Çin’de Satışa Çıkacak

Baojun E300 elektrikli otomobilin tamamı 26 Eylül'de Pekin Otomobil Fuarı'nda tanıtılacak. Xiaomi'nin ekosistemine destek verecek olan otomobil, Suning ile birlikte Çinli otomobil üreticisi Baojun tarafından inşa ediliyor.

Airbus Yeni Sıfır Emisyon Konsept Uçağını Duyurdu

Airbus, 2035 yılına kadar hizmete girmesi planlanan dünyanın ilk sıfır emisyonlu ticari uçağı için üç konsept geliştirdi. Bu konseptlerin her biri, şirketin,...

Türkiye’nin İlk Dijital E-Spor Müzesi Açılıyor

Riot Games, oyun severleri 40 gün sürecek dijital etkinliklere katılmaya ve esporun ilk dijital müzesini birlikte oluşturmaya davet ediyor.