Ana Sayfa Sanat Antik Roma İmparatorları Yapay Zeka ve Photoshop ile Hayata Döndü!

Antik Roma İmparatorları Yapay Zeka ve Photoshop ile Hayata Döndü!

Son yıllarda gündemde olan makine öğrenimi kavramı eski fotoğrafları ve videoları yenilemek için harika bir araç. Öyle ki, Antik Roma imparatorlarının yontma taş büstlerini sokakta yürürken hayal edebileceğiniz gerçekçi yüzlere dönüştürürken bu teknolojiler fazlasıyla işe yarıyor.

Daniel Voshart karantina projesi olarak tanımladığı bir proje ile Antik Roma İmparatorlarını hayata döndürdü. Film endüstrisinde bir VR uzmanı olan Voshart’ın çalışma projeleri, COVID-19 nedeniyle askıya alınınca bir hobisini keşfederken bu işe eski heykelleri renklendirerek başladı. Ardından bu işe Roma imparatorları ile devam etti ve ilk 54 imparatorun ilk tasvirlerini Temmuz ayında bitirdi ardından güncellenmiş portreleri ve satış için yayınladı. Bu satış işlemi için 1 yıl gibi bir süre ön gören tasarımcı bu posterlerin tamamını sadece 3 hafta içinde sattı.

Portrelerini oluşturmak için Voshart, farklı yazılım ve kaynakların bir kombinasyonunu kullanıyor. Ana araç, portreleri ve manzaraları manipüle etmek için ArtBreeder adlı çevrimiçi bir programı kullanmış. Voshart, ArtBreeder yapay zekasını heykellerden, madeni paralardan ve resimlerden topladığı imparatorların resimlerini besledi. “Photoshop ve ArtBreeder arasında tekrar tekrar farklı işlemler uyguladığı heykel görünümleri işin sonunda olağanüstü gerçeklikte ve oldukça kaliteli sonuçlara büründü.

Voshart, amacının sadece heykelleri etten kopyalamak olmadığını, kendi başlarına ikna edici görünen ve her birinin tasarlanması bir gün süren portreler yaratmak olduğunu söylüyor. Sanatçı bu yaptığını da “Yaptığım şey, sanatsal bir yorumun sanatsal bir yorumu” cümlesiyle anlatıyor.

Oldukça gerçekçi portreler üreten Photoreal Roman Emperor Project projenin teknolojinin sanatla buluştuğunda ne kadar üst düzey bir yaratıcılığın önünü açtığının bir kanıtı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Kaynak: TheVerge

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Schneider Electric’ten Türk Girişimcilere “Solar Impulse Efficient Solution” Sertifikasyon Programına Başvuru Çağrısı!

Schneider Electric, İnovasyon Zirvesi kapsamında, enerji verimliliği alanında yenilikçi ürün ve çözüm geliştiren, global pazarlara açılmayı ve girişim sermayelerine erişmeyi hedefleyen Türk...

Logitech’in Odaklanmayı ve Verimliliği Arttıran Sessiz Teknolojisine Kulak Verin!

Gürültüsüz bir ortamda çalışmak odaklanmayı sağlar ve verimliliği artırır. Logitech, evde, iş yerinde veya okulda daha sessiz bir çalışma ortamı için sessiz...

AppGallery Game Fest ile En Çok Oynanan Oyunlarda Kampanyalar Başladı

Huawei, küresel yıl sonu oyun festivali kampanyasını AppGallery'de başlatarak kullanıcıları bir dizi özel avantajla platformda oynamanın yeni yollarını keşfetmeye teşvik ediyor.

Siber Zorbalık ile İlgili Olarak Diğer STK’lara Meydan Okuyoruz!

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Türkiye Ofisi, 25 Kasım - 10 Aralık tarihleri arasında düzenlenen '16 Günlük Aktivizm - Kadınlara Yönelik Şiddete Son...

Bosch: Dünyanın Motosikletlere Yönelik, İlk Tam Entegre Bölünmüş Ekranı Yollarda

Sürücünün dikkatini dağıtmadan, hem araçla ilgili bilgileri hem de akıllı telefonlardan navigasyon gibi sürüş içeriğini gösteren 10.25 inç TFT bölünmüş ekran.Sürücülerin yüzde...