Ana SayfaAppleApple Artık Dünyanın En Değerli Halka Açık Şirketi

Apple Artık Dünyanın En Değerli Halka Açık Şirketi

Apple, dünyanın en değerli halka açık şirketi olan unvanını aldı. Geçtiğimiz çeyrekte güçlü kazançlarla yükselen iPhone üreticisinin Cuma günü piyasa değeri, Suudi Arabistan’ın devlete ait petrol devi Saudi Aramco‘nunkini geçti.

Apple hisseleri Cuma günü %10,47 oranında değer kazanarak 1,84 trilyon $ ‘lık bir piyasa değerine ulaştı. Saudi Aramco, Cuma günkü ticaret seansının sonunda 1,76 trilyon dolar değerindeydi. Geçen yıl piyasaya sürülmesinin ardından dünyanın en değerli halka açık şirketi olarak kaldı.

Apple’ın Cuma günkü hisse senetlerindeki muazzam artış, şirketin 13 Mart’tan bu yana elde ettiği en büyük tek günlük kazanca yol açtı. Şirketin piyasa değerine 172 milyar dolar ekledi. Şirket pandemi nedeniyle Mart ayında dibe vurmuştu, o zamandan beri yaşadığı mali sıkıntılarından ise bu hamleyle kurtuldu. Artan satışlar ve yeni ürünlerde daha yüksek marjlar ile desteklenen şirketin hisseleri 2020’de % 44 arttı.

Apple’ın son çeyrekteki büyümesi, çoğu tüketici elektroniği şirketinin hala COVID-19’un etkilerinden kurtulmaya çalıştığı bir dönemde geldi. Apple, son zamanlarda dünyadaki mağazalarını kapatmak zorunda kalmakla birlikte ciddi sorunlarla karşılaşmıştı.

Sadece pandemi nedeniyle mağazaları kapatmakla kalmadı, aynı zamanda ABD’de devam eden Black Lives Matter protestoları nedeniyle birçok mağazasını da kapatmak zorunda kaldı.

Bütün bunlara rağmen değerini artırması ise takdire şayan.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER