Ana SayfaAppleApple Cihazlarda Kritik Bir Güvenlik Açığı Bulundu

Apple Cihazlarda Kritik Bir Güvenlik Açığı Bulundu

Geçtiğimiz günlerde Jin Wook Kim adındaki Çinli Twitter kullanıcısı Pangu Team ekibinin Apple cihazlarda bulunan Secure Enclave işlemcisinde bir güvenlik açığını bulduğunu duyurdu. Ekip bulunan bu güvenlik açığını ise her hangi bir yama ile kapatılamayacağını dolayısıyla kalıcı bir açık olduğunu açıkladı.

Apple, cihazların güvenliğini sağlamak amacıyla büyük teknolojiler geliştirmişti. Güvenlik maksadıyla geliştirilen teknolojilerinden birisi de Secure Enclave İşlemcisi’ydi. Bu işlemci, Apple cihazlarında bulunan veriyi şifreleyerek koruma sağlıyordu.

Grubun bulduğu bu güvenlik açığına dair Apple tarafından henüz resmi bir açıklama gelmedi. Eğer grubun ifade ettiği gibi güvenlik açığı kapatılamaz şekildeyse tüm Apple cihazlarındaki verilerin tehlikede olduğunu söylemek mümkün.

Pangu Team, iOS işletim sistemi için jailbreak araçları geliştiren bir grup. Buldukları Secure Enclave İşlemcisi’ndeki güvenlik açığı ise özel güvenlik anahtarlarının şifrelerini kırmayı mümkün kılıyor. Bulunan güvenlik açığının kapatılamamasının sebebinin bu açığın bir donanım açığı olması. Dolayısıyla yazılım üzerinde olmayan bir açığın yazılım ile kapatılması da mümkün olmuyor. Bu güvenlik açığının kapatılması ise ancak gelecekte üretilecek Apple cihazlar için mümkün. Hali hazırda kullanılan cihazların donanımların değiştirilmesi imkanının olmaması şuan kullanımda olan tüm cihazların tehlikede olduğunu gösteriyor.

Ancak bu konuda önemli konulardan birisi bu tür donanım açıklarında cihazlardaki önemli verilere ulaşabilmek için cihaza uzaktan bir yazılımla erişmenin dışında fiziken ulaşmak gerekiyor. Bu durum donanımda bulunan güvenlik açığının yazılımda bulunan bir açığa göre daha az tehlike arz etmesine nedne oluyor.

Kaynak:Wccftech

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER