Ana Sayfa Donanım & Yazılım Giyilebilir Teknolojiler Apple Gözlüklere Face-ID: Yeni Patentler Yolda

Apple Gözlüklere Face-ID: Yeni Patentler Yolda

Apple AR Glass ile ilgili söylentileri ve gelişmeleri uzun zamandır duyuyoruz. Ancak, Cupertino devinin etkinliklerinde veya çevrimiçi platformlarda hiçbir yerde bundan bahsettiğini görmedik. Bununla birlikte, Beebom haberine göre Apple üzerinde çalıştıkları çeşitli teknolojilerin patentlerini almaya devam ediyor. Bu sayede artık iPhone üreticisinin AR (artırılmış gerçeklik) destekli giyilebilir gözlüğü için Face-ID benzeri yeteneklerini eklemeye çalıştığını gösteren bir patentimiz var.

“Başa takılabilir bir elektronik cihaz kullanıcısını izleme” adlı Patent, Apple’ın yakında çıkacak giyilebilir cihazlarına entegre edebileceği bir teknolojiye işaret ediyor. Bu teknoloji, bir Apple Glass kullanıcısının iPhone’larıyla dokunmak veya sesle yönetmek yerine baş hareketlerini kullanarak cihazla etkileşime girmesini sağlayacak.

“[Mevcut cihaz kontrolü] genellikle kullanıcının algılama bileşenleri ile dokunma veya konuşma gibi aktif bir şekilde etkileşime girmesini gerektirir” diye belirtiyor patent detaylarında. Bu nedenle Apple, iPhone’larla veya mobil cihazlarından herhangi biriyle etkileşim kurmanın bu temel yollarını hareketler ve ışık deseni algılamayla değiştirmek ve geliştirmek istiyor.

Peki Nasıl Olacak? “Işık Sensörleri” ile

Söz konusu patent, bir Apple Glass’ın veya başa takılan herhangi bir giyilebilir cihazın, bir kullanıcının kafa hareketlerini ve ifadelerini izleyip ardından bunu iPhone’a iletebilmesini sağlıyor. Bunun için giyilebilir cihazın, kullanıcının yüzünü ve başını 3 boyutlu haritalandıracak sensörlere sahip olmasını gerektiriyor.

Apple, bu teknolojiyi giyilebilir cihazlarda etkinleştirmek için “kulaklıklar… bir maske… kulaklıklar veya bunların herhangi bir kombinasyonu” gibi giyilebilir cihazların ışık sensörlerini barındırabileceğini söylüyor. Bu sensörler daha sonra “kullanıcının kafasının bir kısmından yansıyan ışığı algılar. (ör. fotopletismografi (PPG)”

Patent ayrıca bu ışık sensörlerinin giyilebilir cihaz üzerinde farklı noktalara yerleştirilebileceğini de söylüyor. Ve “bu konumlandırma sayesinde, ışık sensörlerinden gelen sensör verileri, kullanıcının kafa dokusundaki anatomik özelliklerin hareketini yakalayabilir ve kullanıcının herhangi bir uygun hareketini belirlemek için kullanılabilir.”

Böylece, Apple Glass’a entegre edilen bu teknoloji ile kullanıcılar, mobil cihazlarını sadece başlarını sallayarak kontrol edebilecekler. Giyilebilir cihazdaki ışık sensörleri bu hareketleri ve ifadeleri algılayacak ve üzerinde çeşitli eylemleri tetiklemek için mobil cihaza iletecektir.

Fikir oldukça güzel görünüyor ancak söz konusu Apple olduğu için, bu teknolojinin henüz nihai tüketici ürünlerinde kullanılacak gibi değil. Bununla birlikte, Apple’ın bir sonraki büyük ürünü için yeni teknoloji üzerinde çalıştığını görmek bizlere umut veriyor.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

“PUBG MOBILE Şehrin Efsaneleri” Turnuvasının Kazananları Belli Oldu

Dünyanın en popüler oyunlarındanPUBG MOBILE'ın bu sene ilki düzenlenen Türkiye turnuvası PUBG MOBILE Şehrin Efsaneleri'nde final karşılaşmaları gerçekleşti. Toplam 227 puanla tüm...

“Facebook İstanbul Topluluk Rehberi”, Küçük İşletme Önerileriyle Yeniden Yayınlandı

Facebook'un Türkiye'deki kültür-sanat topluluklarını desteklemek ve tanıtmak amacıyla geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği Facebook İstanbul Topluluk Rehberi'nin "küçük işletme önerileri"ne yer veren yeni...

Anker PowerConf Bluetooth Hoparlör İnceleme Videomuz Yayında!

Bu videomuzda Anker'in Powerconf ürününü sizler için inceledik. Mikrofon kalitesi ile konferans, Skype ve Zoom görüşmelerinizi arşa çıkaracak cihaz her internet...

E-imza Son Çeyrekte Yüzde 6 Arttı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından açıklanan 2020 yılı ikinci çeyrek verilerine göre, e-imza sayısı 4 milyon 339 bin 192'ye, mobil...

Siber Saldırganlar Yapay Zekayı Nasıl Kullanıyor?

Avrupa Polis Teşkilatı (Europol), Birleşmiş Milletler Bölgelerarası Suç ve Adalet Araştırma Enstitüsü (UNICRI) ve Trend Micro, mevcut ve olası yapay zeka (AI) tehditlerini ve...