Ana SayfaAppleApple, iPhone 12 Kutusuna Şarj Cihazı Dahil Etmediği için Brezilya Tarafından 2...

Apple, iPhone 12 Kutusuna Şarj Cihazı Dahil Etmediği için Brezilya Tarafından 2 Milyon Dolar Ceza Yedi

Bildiğiniz gibi Apple, iPhone 12 serisiyle birlikte kutudan çıkan şarj adaptörünü çıkarmaya karar vermişti. Bu kararının ardından Samsung ve Xiaomi gibi büyük şirketler de bunu takip etti ve artık kutularında şarj cihazı bulundurmuyorlar. Bugünlerdeyse teknoloji devi Apple, iPhone 12 serisini kutudan çıkan şarj cihazıyla satmadığı için Brezilya’da 2 milyon dolarlık bir ceza ödemek zorunda.

Brezilya medya kuruluşu Tilt, Sao Paulo’nun tüketici koruma ajansı Procon-SP’nin yakın tarihli bir raporuna göre Apple’ı kutuya şarj cihazı koymadığı için yaklaşık 2 milyon dolar ödemeye yönlendirdi. Bu, Brezilya ajansının Apple’a ülkede şarj cihazı olmadan iPhone satmanın Brezilya Tüketici Savunma Yasası’nın ihlali olduğunu bildirmesinin ardından geldi.

Procon-SP’nin İcra Direktörü Fernando Capez’in şirketi durum hakkında uyardığı bildirildi. Capez, Apple’ın Brezilya tüketici yasalarına ve kurumlarına saygı duyması ve anlaması gerektiğini belirtti. Bu nedenle, şirketin yapması gereken, kutuya veya ayrı bir kutuya bir şarj cihazı eklemekti.

Rapora göre, ajans şirketi Aralık ayında tekrar bilgilendirdiğinde Apple, çoğu tüketicinin zaten bir şarj adaptörüne sahip olduğunu söyleyerek yanıt verdi. Bu nedenle, kutuya bir şarj cihazı eklemedi.

Rapora göre, Apple’a ülkedeki 2 milyon dolarlık cezaya itiraz etme şansı verilecek.

Kaynak: Beebom

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER