Ana SayfaAppleApple Translate vs Google Translate: Hangisi Daha İyi?

Apple Translate vs Google Translate: Hangisi Daha İyi?

Bu makalede, çeviri ihtiyaçlarınız için hangi uygulamayı kullanmanız gerektiğini görmek için bu iki uygulama ile sizleri baş başa bırakacağız. Hangi çeviri uygulamasının daha kullanışlı olduğunu anlamak için Apple Çeviri ve Google Çeviri’nin özelliklerine bir göz atalım.

Apple Translate vs Google Translate: Which Is Better? | Beebom

1. Kullanıcı Arayüzü

Kullanıcı Arayüzü ile ilgili olarak, Apple’ın yaklaşımını daha çok seviyorum. Sadece kullanıcı arayüzünün daha temiz olmasıyla değil, aynı zamanda kullanımı da kolay olması yüzünden. Üstte dilleri seçebileceğiniz iki düğme, çeviriyi gösteren orta bölüm ve çevirmek istediğiniz satırları yazabileceğiniz veya konuşabileceğiniz bir alt alan bulunuyor.

1. Apple Kullanıcı Arayüzü Çevir

Google Çeviri’nin kullanımı kolay olsa da, Apple’ın tasarım dilini daha keyifli buldum. Google Çeviri hakkında daha çok sevdiğim bir şey, çevrilmiş metni kolayca kopyalamanızı sağlayan kopyala düğmesi. Apple Translate’te, metni iOS kullanıcı arayüzünde herhangi bir yerde tutmanız ve seçmeniz gerekiyor. Zor değil, ancak Google’ın sunduğu kadar kolay değil.

1. Kullanıcı Arayüzü

2. Dil Desteği

Apple şu anda bu yeni çeviri uygulamasını başlattığından beri, yalnızca 11 dili destekliyor . Bunlar Arapça, Çince, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Japonca, Korece, Portekizce, Rusça ve İspanyolca…

... Daha Fazla Apple Translate Lanugage Destek

Öte yandan, Google Çeviri dünyadaki birçok büyük dili desteklemekte. Şu anda, Apple’ın Google’a yaklaşması için en az birkaç yıl geçmesi gerekiyor zira Google Çeviri 103 dil arasında çeviri yapmayı mümkün kılıyor. Bununla birlikte, aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar var.

Google Translate Lanugage Desteği

Desteklenen 103 dilden yalnızca 43 dil anında iki dilli konuşmaları destekliyor. Hala Apple’ın 11 dilinden daha fazla olsa da, bunu aklınızda bulundurmalısınız. Yani 103 dil desteği, gerçek zamanlı konuşma çevirisi için değil, metin dönüştürme içindir.

Apple Translate ise, hem metin hem de iki dilli konuşmaları anında destekleyen 11 dilde kullanıma sunuluyor. 

3. Doğruluk

Çevirinin doğruluğu kullandığınız dile bağlı olarak değişebileceğinden, herhangi bir çeviri uygulamasının genel doğruluğunu belirlemek oldukça zor bir işlem.

apple Çeviri doğruluğu

Bu yüzden, Fransızca ve Almanca bilen bir arkadaşımı aradım ve ondan yardım istedim. Ona göre, hem Google Translate hem de Apple Translate sonuçları eşit. Her iki uygulama da ufa tefek hatalar yapsa bile, farklı dillerde bir kişiyle basit bir konuşma yapmanıza izin verecek kadar iyi.

Google Çeviri doğruluğu

4. Çevrimdışı Destek

Hem Google hem de Apple çevrimdışı çeviriyi destekliyor. Bu, herhangi bir ağ bağlantısı gerektirmeden sohbete devam etmenize izin verdiği için çok kullanışlı bir özellik. Apple, desteklenen tüm diller için çevrimdışı çeviriyi destekliyor ancak bu özelliğe erişmeden önce indirme düğmesini kullanarak dil paketini indirmeniz gerekiyor.

Çevrimdışı destek Apple Translate

Google Çeviri ise, desteklenen 103 dilden 59 dil için çevrimdışı çeviriyi destekliyor. Tıpkı Apple Translate gibi, indirme düğmesini kullanarak dil paketlerini indirmeniz gerekiyor. 

Çevrimdışı destek Google Çeviri

Kaynak: Beebom

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER