Ana SayfaAppleApple, WWDC'de İlk ARM Yonga Setine Sahip Mac ' leri Duyuracak

Apple, WWDC’de İlk ARM Yonga Setine Sahip Mac ‘ leri Duyuracak

Apple’ın uzun zamandır Mac ‘ lerde Intel işlemcileri kullandığını biliyoruz . Sızıntılara göre Apple , Mac’lerde ARM tabanlı yongalara geçiş planlıyor . Bloomberg’den gelen sızıntıya göre ; Apple’ın bu ay en kısa sürede ARM yonga setlerine geçme planlarını açıklayacağını gösteriyor.


Sızıntı , şirketin duyuruyu WWDC 2020’de yapacağını iddia ediyor .  WWDC 2020 22 Haziran’da online olarak yapılacak .Duyumlar Apple’ın Kalamata projesini WWDC’de ilan edeceğini söylüyor . Bu sayede Apple , geliştiricilere 2021’de ARM MacBooks’u başlatmadan önce ayarlama yapmaları için zaman tanıyacak.

Apple’ın Mac için geliştireceği ARM çipleri, iPhone ve iPad’lerde bulunanlara benzer. Bununla birlikte, raporda Mac’lerin macOS kullanmaya devam edeceği belirtiliyor.

Intel tabanlı işlemcilerden ARM tabanlı işlemcilere geçiş şirket için oldukça büyük bir adım. Birincisi, bu zor bir geçiş. Mac yazılımının ARM mimarileri için optimize edilmesi gerekecek ve bu zaman alacaktır. Dahası, geliştiricileri ve kullanıcıları ARM işlemcilere geçmeye ikna etmek, zorlu bir görev olabilir.

Bununla birlikte, ARM da avantajlarını getiriyor. Apple çipleri tasarlayacağından, onlar üzerinde daha iyi bir kontrole sahip olacak. Bu, potansiyel performans iyileştirmeleri ve dizüstü bilgisayarları için Apple yazılımının daha iyi optimizasyonu anlamına gelebilir. Ayrıca, ARM yonga setleri de daha iyi pil ömrüne neden olabilir.

Daha önceki sızıntılar , Apple’ın 5nm’lik bir süreç üzerine kurulacak 12 çekirdekli bir ARM işlemcisi üzerinde çalıştığını ileri sürdü. Apple’ın bu işlemcileri dizüstü bilgisayarları için nasıl geliştirdiğini görmek ilginç olacak. Daha da önemlisi, gerçek performansın Intel tabanlı dizüstü bilgisayarlara ve ARM tabanlı Windows 10 dizüstü bilgisayarlara karşı nasıl olacağını görmek hoş olacaktır.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER