Ana SayfaAppleApple'ın Hindistan'daki iPhone Üretimi Çin İle Yaşanan Sorun Nedeniyle Durduruldu

Apple’ın Hindistan’daki iPhone Üretimi Çin İle Yaşanan Sorun Nedeniyle Durduruldu

Hindistan hükümeti Çin ile yaşanan sınır meselesi nedeniyle Çin’den ülkeye gelen tüm gönderileri durdurma kararı aldı. Bu karar Hindistan’daki üreticileri doğrudan etkiledi.

Hindistan hükümeti Çin’den Hindistan’a gelen gönderileri engellediği için Hindistan’daki Apple üretim tesisi de iPhone üretimini durdurmak zorunda kaldı. Hindistan’da ABD merkezli şirketleri temsil eden bir lobi grubu bu uygulamanın şirketlerin üretimine zarar verdiği yönünde açıklamada bulundu.

Apple‘ın anlaşmalı olduğu iphone bileşenlerini üreten firma olan Foxconn‘un tüm sevkiyatının Hindistan’ın Chennai limanında kaldığı bu nedenle Hindistan’daki iki fabrikasının da hiç bir şekilde malzeme alamadığı duyuruldu. Bu yaşanan gelişmeler nedeniyle bu fabrikalarda çalışan yüzlerce personel işsiz kaldı. Şirket yetkililerinin bu sorunun çözülememesi durumunda şirketin, dolayısıyla istihdamın büyük zarar göreceğini açıkladı.

Apple Hindistan da gerçekleştirdiği üretim faaliyetleriyle diğer ülkelerde maruz kalacağı ağır ithalat vergilerinden kaçınmış oldu. Vergi yükünün azaltılması sayesinde firma maliyetlerden 100 doları aşan tasarruflar sağlıyor bu sayede cihazlarını daha ucuz fiyatlarla piyasaya sürebiliyordu.

Kaynak: Gizmochina

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER