Ana SayfaDonanım & YazılımAraştırmacılar, Hamamböceği Benzeri Bir Robot Yaptı

Araştırmacılar, Hamamböceği Benzeri Bir Robot Yaptı

Araştırmacıların ve şirketlerin çeşitli amaçlar için tonlarca robot ürettiğini gördük. Bu sefer araştırmacılar, bir hamamböceğinin özelliklerinden ve biçiminden ilham alan bir robot yaptılar.

Berkley’deki California Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen, şu anda ismi açıklanmayan minik robot, bir hamamböceğine benziyor ve hatta bazı özelliklerine sahip. Örneğin, biyolojik muadili gibi, hamamböceği-robot saniyede 20 vücut uzunluğu hızında hareket edebilir ve kendi ağırlığının bir milyon katına kadar yüke dayanabilir.

Bir gramın sadece onda biri ağırlığındaki robot, bir insan ayağıyla basılabiliyor ve yaklaşık 60 kg’a eşdeğer bir ağırlığa dayanabiliyor. Ancak ayağınızı kaldırır kaldırmaz robot kendini topluyor ve tekrar hareket etmeye başlıyor. Yani evet, ezilemez.

Berkley’de makine mühendisi olan Liwei Lin, Bu küçük ölçekteki robotların çoğu çok kırılganRobotumuza ağırlık vererek, onun az ya da çok işlev gördüğünü gördük diyor.

Gördüğünüz gibi, hamamböceği robotu küçük tüplere sıkışabilir ve yüksek hızlarda içinden geçebilir. Hatta kendi ağırlığının altı katına kadar yükleri bile taşıyabilir, bu da botun üzerine bir yerfıstığı sabitlenerek gösterilebilir.

Şu anda, robotun çalışması için bir güç kaynağına bağlı olması gerekiyor. Ancak ilerleyen zamanlarda araştırmacılar, robotun gelecekteki sürümlerinin küçük bir pille çalıştırılabileceğini söylüyorlar.

Araştırmacılar, bu tür robotların, geleneksel robotların geçemeyeceği gerçekten dar alanları izlemek ve bunlara erişmek için kullanılabileceğini söylüyor. Ayrıca, küçük alanlarda gaz kaçaklarını kontrol etmek için robota bir gaz sensörü takmayı hedefliyorlar. Ayrıca araştırmacılar, büyük robotların küçük alanlardan geçemeyeceği için deprem zamanlarında enkaz altındaki yaşamları tespit etmek için kullanılabileceğini söylüyor.

Araştırma makalesine buradan göz atabilirsiniz.

Kaynak: Beebom

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER