Ana Sayfa Mobil Android Araştırmacılara göre Xiaomi tarayıcı verilerini topluyor

Araştırmacılara göre Xiaomi tarayıcı verilerini topluyor

Çinli teknoloji devi Xiaomi araştırmacılara göre tarayıcıyı gizli mod da kullanırken bile veri topladığı iddia edildi.

Xiaomi telefonlarıyla birlikte gelen tarayıcılar, Google’dan arama motoru sorgularını ve DuckDuckGo gibi gizlilik odaklı hizmetleri ve Xiaomi’nin haber akışı özelliğinde görüntülenen haber öğelerini kaydettiğini ve durum çubuğu ile ayarlar menüsü de dahil olmak üzere, kullanıcıların hangi klasörleri açtığı ve hangi ekranları kaydırdıklarıyla ilgili verileri topladığını söylüyor.

Verilerin ve Singapur ve Rusya’daki uzak sunuculara gönderildiği, ancak web alanların Pekin’de kaydedildiği. Araştırmacılar; ayrıca bazı verilerin Xiaomi’nin Çinli teknoloji devi Alibaba’dan kiraladığı sunuculara gönderildiğini buldular.

Araştırmacı Gabi Cirlig; ilk önce Redmi Note 8’de keşfetti. Ardından Xiaomi MI 10, Xiaomi Redmi K20 ve Xiaomi Mi MIX3 cihazlarının ürün yazılımını incelendikten sonra tüm bu telefonlarda aynı kod bulundu.

Konuyla ilgili olarak Xiaomi, aktarılan tüm verilerin şifrelendiğini ve anonimleştirildiğini savundu. Yine de Gabi Cirlig, verilerin bir bireye bağlanabilecek okunabilir bilgi parçalarını kolayca deşifre edebildi.

Kanıt olarak video ve fotoğraflarla donatılan Xiaomi, araştırma iddialarının “yanlış” olduğu konusunda ısrar etmeye devam etti. “Gizlilik ve güvenlik en büyük endişe kaynağıdır,” diyen teknoloji devi Xiaomi, “kullanıcı veri gizliliği konularındaki yerel yasalara ve düzenlemelere kesinlikle uymaktadır.” diye devam etti.

Sadece iki ay önce, başka bir Çinli şirket olan Cheetah Mobile, web kullanımı, wi-fi erişim noktası adları ve bir kullanıcının nasıl hızlıca kaydırdığı gibi diğer etkinliklerle ilgili koklama verilerini yakaladı. Cheetah, ürünlerini geliştirmek için bu bilgiye ihtiyaç duyduğunu söyleyerek eylemlerini savunmuştu.

Forbes’in yayınlamış olduğu rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji haberleri ve gündemden haberdar olmak için Teknorex‘i takip etmeye devam edin

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Fujifilm’den Karantina Günleri için Ücretsiz Fotoğraf Kitabı Hediyesi!

Fujifilm, sosyal mesafe kuralları gereği hem kendimizi hem de sevdiklerimizi koruyabilmek için evde geçireceğimiz bu hafta sonunu Fujibas ile daha keyifli hale...

XPG Soğutma Çözümlerini LEVANTE 360 ile Büyütüyor

Oyuncular, esporcular ve teknoloji meraklıları için hazır sistemler, bileşenler ve çevre birimleri üreten XPG, hepsi-bir-arada soğutma çözümlerine XPG LEVANTE 360 soğutucuyu eklediğini duyurdu.

Immortals Fenyx Rising ve Daha Fazlası GeForce NOW’da Oyuna Hazır!

Tanrıları kurtarmak için Yunan mitolojisindeki canavarlarla savaşmak mı? Mars'ı kolonileştirmek mi? Suç imparatorluğunuzu büyütmek mi? GeForce NOW ile istediğiniz şekilde oynama gücüne...

Türkiye’de Henüz Ofis Açmayan Sosyal Medya Devlerine İkinci Yaptırım Cezaları Geldi!

Türkiye, resmi bir temsilci bulundurma şartını tanınan sürede yerine getirmeyen sosyal medya şirketleri Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a ikinci yaptırım olan...

YouTuber’lara Vergi Takibi!

YouTube'dan yayın yaparak gelir elde eden YouTuber'ların şahıs şirketi kurma sayıları artıyor. Online şahıs şirketi kurma platformu Mükellef'in Kurucu Ortağı ve Genel...