Ana SayfaDonanım & YazılımBlokzinciri TeknolojisiArtık Kahvenin Üretim Takibi de Blokzinciri ile Sağlanabiliyor

Artık Kahvenin Üretim Takibi de Blokzinciri ile Sağlanabiliyor

Blokzinciri teknolojisinin en çok faydalanıldığı alanlardan bir tanesi de tedarik zinciri yönetimi. Yakın zamanda gerçekleştirdiğimiz haberde Polonya Ulusal Tarım Destek Merkezi (KOWR) ve nChain arasındaki işbirliği sayesinde, Bitcoin SV (BSV) blokzincirinin bir gıda pasaportu projesi altında bilgilerin verimli bir şekilde dolaşımını sağlamak için kullanılacağını paylaşmıştık. Geçtiğimiz günlerde olan bir diğer gelişmeye göre de Norveç Deniz Ürünleri Derneği (Sjomatbedriftene), IBM ve yerel IT hizmetleri sağlayıcısı Atea ile iş birliği gerçekleştirerek blokzinciri teknolojisi ile deniz ürünleri tedarik zincirlerinde izlenebilirlik sağlamayı planlamak için çalışmalara başlamıştı. J.M. Smucker Company de kahvelerinin tedarik zinciri takibi için blokzinciri teknolojisini kullanan şirketler arasına katıldı.

Amerikalı gıda üreticisi Smucker, blokzinciri teknoloji ile Kolombiya kahve çekirdeklerinin kaynağından tüketiciye kadar takip edilebilmesini sağlamak için Farmer Connect ve IBM Blokzinciri ile işbirliği yaptı. Bu iş birliği ile 1850 kahve markasının çekirdeklerini izlenmesi hedefleniyor. Smucker’ın 1850 kahvesi ABD’de Farmer Connect’in kendi “Thank My Farmer” mobil uygulamasını tanıtan ilk marka olacak. Tüketiciler bu mobil uygulama aracılığıyla satın aldıkları kahveleri orijinal kaynaklarına kadar takip edebilecekler.

Farmer Connect uygulaması, bir tüketicinin QR kodunu taratarak kahve çekirdeğinin yolculuğunu takip etmesine imkan tanıyor. Tüketiciler bu yöntem ile kahvelerin orijinalliğini, ne koşullar altında üretildiğini ve zincire kimlerin dahil olduğu hakkında bilgi sahibi olabiliyorlar. “Thank My Farmer” uygulamasıyla söz konusu kahve çekirdeğinin nereye ekildiği, kavrulduğu, işlendiği ve ihraç edildiği hakkında da bilgi alınabiliyor.

Kaynak: Blockchain Türkiye Platformu

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER