Ana SayfaOyunAssassin's Creed Gerçek Olabilir Mi?

Assassin’s Creed Gerçek Olabilir Mi?

Assassin’s Creed serisini duymayan çok az kişi vardır. Özellikle bugün yayınlanan Assassin’s Creed: Valhalla fragmanı ile seri tekrardan gündeme geldi. Assassin’s Creed serisini bilmeyenler için kısa bir özet geçmekte fayda olacağını düşünüyorum.

2007 yılında Ubisoft tarafından piyasaya çıkarılan Assassin’s Creed oyunu o dönem oyunları arasından sıyrılarak oyun severler arasında farklı bir yer edindi. Oyunun konusu; Suikastçiler ve Tapınakçılar arasında yüzyıllardır süren “gizli” savaştır.

İki grubun birbirine üstün gelme savaşında, elde etmeye çalıştıkları farklı farklı güçleri olan “Eserler”dir. Bu eserler insanlardan önce gelen kadim bir ırk tarafından yapılmış ve en kıymetlisi Apple of Eden(Cennet Elması) adı verilen ve insanları kontrol etmeye yarayan bir eserdi. Apple of Eden’ı ele geçiren grup diğer grubun önünde diz çökmesini sağlayacaktı.

Bu temel üzerine kurulan oyun hikayesinde Tapınakçıların sahibi olduğu Abstergo Sanayi tarafından geliştirilmiş Animus makinesi başrolü oynamaktadır.

Tapınakçılar, Suikastçileri yakalayıp Animus’a bağlayarak bu eserlerin nerede olduğunu en son kimde ve nerede olduğunu bulmaya çalışıyorlar. Bu eserleri ellerine geçirdiklerinde dünyaya düzen getireceklerini söyleyip, tapınakçı olmayan diğer tüm insanları önlerinde diz çöktürme amaçları bulunuyor. Suikastçiler ise insanların özgür iradelerinin olduğunu ve öyle kalması gerektiğini düşündükleri için her türlü yolu zorlayarak eserleri Tapınakçılardan kaçırmaktadır.

Oyunun konusundan yola çıkarak akla gelen bir soru var; Animus makinası gerçek olabilir mi?

Oyun içerisindeki Animus makinesi; cihaza bağlanan kişinin DNA’sını inceler ve hangi yıllardaki atalarının hatıralarına gitmek istediğini sorarak kişinin DNA’ları üzerinden atalarının hafızasına erişmesini sağlayan sanal gerçeklik cihazıdır. Sanal gerçeklik olayı sayesinde kişinin atalarının hafızaları görülebilir.

Malum günümüzde sanal gerçeklik evlerimize dahi girmeye başladı. Şuan için pahalı bir teknoloji gibi görünse dahi bir kaç yıla kalmaz hepimizin tercih edeceği bir teknoloji olmayacağının garantisi yok.

Sanal gerçeklik bu kadar ilerlerken bir de işin DNA kısmı var. Sırları tamamen çözülememiş, tamamen anlayamadığımız DNA aslında bir çok sır barındırıyor. 1 gram DNA hücresinin ise trilyonlarca terabayt veri barındırdığı ortaya çıkmış bir durum. Ve bizler her ne kadar görsel kanıtlara ulaşamamış olsak da bu verileri bizden sonraki nesillere de aktarıyoruz. Bu konu ile ilgili maymunlar üzerinde yapılmış bir araştırma bile mevcut.

Assassin’s Creed ilk oyundaki Animus

Formülleştirilip nasıl olduğu kağıt üzerine dökülmüş olmasa dahi test ve sonuçları şu şekildeydi; 1. Nesil maymunlar etrafı tel ile çevrili bir kafese konulmaktadır. Kafesin bir köşesine muz asılmış ve muza erişmek istediği takdirde elektrik verilmesini sağlayacak bir sistem kurulmuştur. 1. Nesil maymunlar sistemden habersiz olarak muza uzanmayı denemiş ve elektrik tarafından çarpılmıştır. Daha sonra 1. Nesil maymunlardan bir tanesi kafeste bırakılarak yanına aynı soydan doğmuş 2. Nesil maymun konulmuştur.

2. Nesil maymun durumdan habersiz olduğundan muza ulaşmak isterken 1. Nesil maymun onu engellemeye çalışmıştır. 1 ve 2. Nesil arasında yaşanan bu durum günümüzde hepimizin de ailesinden, çevresinden gördüğü ve hatırlayacağı bilginin toplumsal hareketler ile aktarılmasıdır. Kafesten tüm maymunlar alınarak 3. nesil bir maymun grubu kafese konuluyor ve ilginçtir ki bu maymunlar muza erişmeye çalışmıyor bile, uzak durmayı tercih ediyorlar. İşte bu durum genetik aktarımı ortaya koymaktadır.

3. Nesil maymunların ortam hakkında hiç bir bilgileri olmamasına karşın muza yaklaşmamaları atalarından öğrendikleri bilgiyi bilinçli ya da bilinçsiz kullandıklarını gösteriyor. Bu da demektir ki canlıların genetik hafızası var. Sadece biz bunu göremiyoruz. Yapılan son çalışmalarda bir DNA hücresine(miktarı tam olarak belirtilmiyor) veri aktarımı yapıldı.

Yani kısaca tanımlamak gerekirse, dışarıdan DNA hücresine kendi öğrenmişçesine bilgi aktarılabiliyor. Peki ya bu çalışma sonucu üzerine ters mühendislik yapılarak DNA içindeki veriyi okuyabilmemiz daha da önemlisi anlayabilmemiz sağlanırsa?

O zaman DNA’mız da barındırdığımız her bilgi daha anlamlı daha elle tutulur olmayacak mı? Ve bilim o yönde ilerlemiyor mu?

Peki bilim insanları DNA’larımızı okunabilir şeklide çözümledikleri gün, sanal gerçekliğin yardımı ile geçmişimizi tekrar görüntülemek imkansız olur mu? Hiçte öyle gözükmüyor gibi.

Assassin's Creed filmindeki Animus
Assassin’s Creed filmindeki Animus

Assasin’s Creed filmini izlediyseniz, filmde gösterilen Animus cihazı da tamamen bahsettiğimiz bu konunun gerçekte nasıl olurdu hali belki de. Oyunu oynarken hadi canım denilecek bir durum (ki bunda oyun içerisinde Animus’un görsel olarak zayıf kalmasının da etkisinin fazla olduğunu düşünüyorum) film ile hiçte imkansız durmuyor.

Eğer filmi izlemediyseniz en azından Animus’ un kullanıldığı sahneleri izlemenizi tavsiye ederim. Dışarıdan cihazın kullanımını izledikçe neden olmasın diye düşünmeden duramıyor insan. Bir çoğumuz ailelerimizden aktarılan bilgi doğrultusunda soyumuzu merak etme içgüdümüzü bir kaç nesil öncemize kadar bastırabiliyoruz.

Peki bu işin en başı ne? Gerçekten maymundan mı geldik? Animus gibi bir cihaz olduğunda ona bağlanıp, hadi en geçmişe git dediğimizde maymun gibi mi davranmaya başlayacağız? Ya da İslamiyette kabul etmiş olan hepimizin Adem ve Havva’dan geldiği düşüncesi gerçeklik kazanacak ve hepimiz aynı insan olduğumuzu mu göreceğiz?

Peki ya ondan sonra neler oldu? Nasıl bu kadar farklı insanlar olabildik? Hayatlar nasıl değişti ve böyle gelişti? Geçmişe yönelik milyonlarca acaba ya da nasıl sorusu cevabını bulmaz mıydı? Eğer bir Animus’umuz olsaydı, siz şu güne gelene kadar atalarınızdan neler taşıdığınızı, aslında şu anki siz olmanızı sağlayan DNA’nızın hangi deneyimler ile bu hale geldiğini bilmek istemez misiniz?

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER