Ana Sayfa Girişimcilik ATSO ve Vodafone İş Birliği ile Dijital Tarım Projesi Başladı

ATSO ve Vodafone İş Birliği ile Dijital Tarım Projesi Başladı

Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren Vodafone ile Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Antalya’da tarım sektöründe dijitalleşme için önemli bir iş birliğine imza attı ve Dijital Tarım Projesi’ni hayata geçirdi. Verimlilik ve tasarruf aksiyonlarıyla istikrarlı ve sürdürülebilir tarımı destekleyen proje kapsamında, ATSO üyeleri Vodafone Business Dijital Tarım İstasyonları ile tarlalarının durumunu, toprağın nemini ve ihtiyaçlarını uzaktan kontrol edebilecek. Dijital Tarım İstasyonlarıyla hayata geçen tarımsal tahmin ve erken uyarı sistemi, doğru üretim ve verimli mahsulün yanında tasarruf fırsatı sunuyor. Dijital Tarım Projesi ile Antalya’da dijital tarımın yaygınlaştırılması hedefleniyor. 

ATSO ile Vodafone Business arasındaki dijital tarım projesi iş birliği protokolü, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin ile Vodafone Türkiye Kurumsal Satış Direktörü Ender Özgün’ünimzalarıyla yürürlüğe girdi.

Davut Çetin: Antalya dijital dönüşümde öncü olmalı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, ATSO’nun 2016 yılında “Antalya geleceğini konuşuyor” sloganıyla başlattığı Antalya 4.0 çalışmalarının içini dolduran önemli bir projeye Vodafone Business ile başlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Tüm sektörlerde, ama özellikle ülkemizin lokomotifi konumunda olduğumuz turizm ve tarımda Antalya’nın dijital dönüşümde öncü olması, dijitalleşmenin nimetlerinden yararlanarak örnek uygulamalarla fark yaratması hem Antalya’yı hem de Türkiye’yi bir adım daha ileriye taşıyacaktır. Bu anlamda Vodafone Business ve ATSO’nun dijitalleşme vizyonlarının uyuşması son derece değerlidir. Projenin pilot uygulamasına ATSO üyesi iki firmada istasyon kurularak başlandı. Kurulan sistemler, firmalarımız için mevcut verileri izleyerek gelecek tahmini yapıyor, oluşabilecek problemleri önceden bildiriyor, üreticilerin her türlü riske karşı hazır olmak için ihtiyaç duyduğu raporları araziye özel olarak sunuyor. Araziye özel hava durumu tahmini sayesinde oluşabilecek doğa olaylarının öngörülebilmesine ve buna karşı önlemler alınabilmesine imkân sağlıyor. Sistem maliyet avantajı sunarken, üründe oluşabilecek hastalıktan kaynaklı kayıpları azaltarak kârlılık ve kalite artışı sağlıyor. Verimlilik, kalite ve kârlılık artışı demek, üreticimizin zenginleşmesi, Antalya tarım sektörünün geleceğe güvenle bakması demektir.Vodafone Business ve ATSO iş birlikteliği içerisinde belirli dönemlerde çiftçilere dijital tarım eğitimleri de verilerek bilinçlenmeleri hedeflenecek. Yeni mezun ziraat mühendislerinin güncel teknolojilerden bilgi sahibi olmaları da sağlanacak.”

Ender Özgün: Dijitalleşme ile tarımda kaynakları doğru ve etkin kullanma fırsatı sunuyoruz

Pandemi sürecinde tarım sektörünün ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunun görüldüğünü belirten Vodafone Türkiye Kurumsal Satış Direktörü Ender Özgün, tarımda çağı yakalamanın anahtarının teknoloji olduğunu vurguladı. Ender Özgün, şöyle devam etti:

“Teknolojideki gelişmeler, kalite ve verimlilik artışının gerekliliği, gıda güvenliği, insan sağlığı, doğal kaynakların etkin kullanılması gibi hususlarla artık tarımda dijitalleşme kaçınılmaz. Vodafone Business olarak da dijital tarım sistemlerimizle dijital dönüşümü tarım sektöründe de sağlamak ve verimlilik çalışmalarımızla tarımsal üretimi geliştirmeyi hedefliyoruz. Sunduğumuz tarımsal IoT çözümlerinin verimli kullanılması halinde üretimde ve kalitede en az %25 artış elde edilebiliyor. Girdi maliyetlerinde de %50 ‘ye kadar tasarruf sağlanabiliyor. Vodafone Grubu olarak 50’yi aşkın ülkede 100 milyondan fazla nesneye hayat veren, dünyanın en büyük IoT (nesnelerin interneti) hizmet sağlayıcısı konumunda yer alıyoruz. Globalden gelen bu tecrübemizi Dijital Tarım İstasyonu ürünümüze aktardık. Dijital Tarım İstasyonu, verimlilik ve tasarruf aksiyonlarıyla istikrarlı ve sürdürülebilir tarımı destekleyen yenilikçi bir ürün. Toprağın nemini ve kalitesini, ayrıca hava durumunu anlık takip eden ve haşere, doğal afet gibi konularda erken uyarı veriyor. Bu ürünle, tarımsal veriler anlık takip edilip depolanıyor, analiz ediliyor ve güvenilir bir şekilde raporlanabiliyor. Bu verilerle risklere karşı efektif önlemler alınarak daha güvenli tarım üretimi yapılması ve üretimin artırılması mümkün oluyor. ATSO Ar-ge, inovasyon, markalaşma ve e-ticarete önemli yatırımlar yapıyor, özellikle tarımsal alanda önemli çalışmalara imza atıyor. ATSO tarımda dijitalleşmenin sağlanması anlamında da Türkiye’deki diğer odalarımıza örnek olacak çalışmalar yapıyor. Bu iş birliğimizin de çiftçilerimiz, işletmelerimiz ve Türkiye genelindeki diğer odalarımız için örnek teşkil edeceğine inanıyoruz.”

Dijital Tarım Projesi Neler Sunuyor?

 • Kurulu olduğu sera veya tarlanın hava sıcaklığı, hava nemi, yağış miktarı, rüzgar hızı ve yönü, toprak sıcaklığı, toprak nemi ve tuzluluk değeri, su buharlaşma oranı, solar radyasyon değeri ve güneşlenme süresi gibi meteorolojik değerlerinin ölçülmesi
 • Bölgeye özel 14 günlük hava tahmin raporunun oluşturulması. Sera ve tarlaya özel  don, fırtına erken uyarısında bulunulması.
 • İklime ve toprak nem durumuna bağlı hastalık ve zararlılar için erken uyarı oluşturması; ilaçlamada %50 ‘ye yakın tasarruf sağlaması.
 • Sera ve tarladaki buharlaşmanın, hava nemi ve toprak neminin izlenerek sulama planlaması yapılması.
 • Bölgeye özel tahminlenen meteorolojik ve topraktan alınan datalar sayesinde, tohum, gübre ilaçlama ve hasat zamanlarının 2 haftalık iş planında doğru zaman yönetimiyle sunulması. 
 • Evapotranspirasyon hesaplaması ve ani sıcaklık yükselmesine bağlı olarak bitki sıcaklık stresine karşı erken uyarı.
 • Fenolojik gözlem modellemesi ile gübrelerin bitki üzerindeki gelişiminin günlük raporlanması. 
 • Mobil laboratuvar sayesinde topraktan anlık amonyum-nitrat-potasyum-sülfat değerlerinin ölçülebilmesi ve raporlanması ile gübrede tasarruf planlaması. 
 • Sistemin kurulu olduğu arazilerde uydudan alınacak veriler ile arazideki bitki çeşitlilik fark indeksi, yaprak alan indeksi ve bitki gelişim indeks hesapları raporlanabilmektedir. 
 • Topraksız seralara özel sensörler ile bitki besleme sürecinin izlenmesi ve erken uyarı modelleri. 
 • Mobil uygulama ve web arayüz sayesinde anlık hızlı bilgi erişimi. 

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

İlber Ortaylı, GAİN’deki Gündem Programında Trump’ın Gidişini Yorumladı

Hayata ve gündeme dair güncel konuların ele alındığı ‘İlber Ortaylı ile Gündem” ilk bölümü ile izleyicilerin beğenisini topladı. İlk...

GeForce RTX 30 Serisi Dizüstü Bilgisayarlar için Yeni Game Ready Sürücüsü ve NVIDIA DLSS Desteğiyle Güçlendirilmiş “The Medium” Geliyor

NVIDIA, korku oyunu The Medium'un yanı sıra bugün satışa sunulan yeni GeForce RTX 30 Serisi dizüstü bilgisayarlara destek sunan en yeni GeForce...

Microsoft’un “Geleceğin Sınıfını Yaratmak” Başlıklı Panelinde Hibrit Eğitimin Bugünü ve Geleceği Konuşuldu

Geleceğin Sınıfını Yaratmak” başlıklı Microsoft panelinde bir araya gelen öğretmen ve eğitim liderleri, hibrit ve uzaktan eğitimde öğrenci deneyiminin nasıl geliştiğini değerlendirdi....

A101 – 28 Ocak Perşembe Kataloğunda Hangi Teknolojik Ürünler Var?

TOSHIBA MARKA TELEVİZYONLAR TÜM A101 MARKETLERİNDE…Şık tasarımı ile öne çıkan TOSHIBA 58UL3A63DT 58” Ultra HD Smart LED TV, 4K ultra...

Bitcoin’deki Artış Trendi Ekran Kartı Satışlarına Yansıdı

Kripto para birimlerinin en yüksek hacimlisi olan Bitcoin'de yaşanan yükseliş trendi, bitcoin ve dijital para madenciliğine olan ilgiyi de artırmayı sürdürüyor. Dijital para...