Ana SayfaAvrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Dijital Euro'yu Araştırdıklarını Açıkladı!

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Dijital Euro’yu Araştırdıklarını Açıkladı!

Dijital para birimleri konusunda çalışmalar dünyanın her yerinde hız kesmeden devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, dijital euro kavramını incelediklerini açıkladı. ECB olarak bu konuya ilişkin özel bir rapor hazırladıklarını söyleyen Lagarde bu raporun önümüzdeki birkaç hafta içerisinde tamamlanacağını duyurdu. 

bitcoin-cryptocurrency-kripto-para-laptop-teknoloji-haberleri-teknorex

Ülkeler arası dijital para yarışı tüm hızıyla devam ediyor. Çin Merkez Bankası dijital Yuan için çalışmalarını yakın zamanda sürdürürken bir haber de Tayland’dan gelmişti. Tayland Merkez Bankasıödemelerde dijital para birimi kullanmak için testlere başladıklarını açıklamıştı. Japonya’nın en büyük bankası Mitsubishi UFJ Financial Group Bank (MUFG) da kendi dijital parasını piyasaya süreceğini açıkladı. Dijital paralarla ilgili bir süredir araştırmalar yapan Litvanya da dijital para birimi LBCOIN’i piyasaya sürerek dünyada kendi dijital parasını çıkaran ilk banka oldu. Filipinler Merkez Bankası da kendi dijital parasını geliştirmeyi planlıyordu. Bu listeye Brezilya da eklenmişti. Brezilya Merkez Bankası, dijital para birimlerini incelemek üzere bir ekip kurarak çalışmalara başlamıştı. Brezilya dijital para biriminin 2022’ye kadar hazır olabileceğini duyurdu. Banco Central Başkanı Roberto Campos Neto yaptığı açıklamada, ülkesinin 2022’ye kadar dijital para birimine (CBDC) hazır olabileceğini söyledi.

Avrupa Komisyonu kripto para birimleri ile ilgili yeni bir tasarı hazırlanırken bir hamle de Avrupa Merkez Bankası’ndan geldi. Reuters’ın haberine göre ECB Başkanı Christine Lagarde katıldığı Bundesbank konferansında dijital para birimleri ile, özellikle de dijital euro ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Lagarde, Avrupa Merkez Bankası’nın dijital euronun sunacağını avantajları ve dezavantajları incelemekte olduğunu açıkladı. Bu araştırmaların Eurosystem ekibi tarafından yürütüldüğünü söyleyen Lagarde, dijital para birimlerinin hangi alanlarda kullanışlı olduğunu ve ne gibi riskler barındırdığını söyledi.

Christine Lagarde dijital euro ile ilgili hazırlanan raporun önümüzdeki birkaç hafta içerisinde tamamlanmış olacağını söyledi. Avrupa Merkez Bankası bu raporu yayınladıktan sonra sürecin bir sonraki aşamasına geçiş yapabilecek: Halka danışmak.

Aynı zamanda dijital dolar ile ilgili çalışmalar da hızla sürüyor. Yakın zamanda konu hakkında -haberini de gerçekleştirdiğimiz- bir makale yayınlanmıştı. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) Eski Başkanı J. Christopher Giancarlo, doların dijital versiyonu hakkında açıklamalarda bulunarak dijital doları için zamanın geldiğine inandığını açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde de ABD Merkez Bankası (FED), merkez bankaları dijital parası hakkında yeni bir rapor yayınladı. Jesus Fernandez-Villaverde ve Linda Schilling gibi isimler tarafından hazırlanan raporda merkez bankaları dijital parası (CBDC) ekonomiye etkisinin nasıl olacağı incelendi. FED’in yayınladığı rapora göre, merkez bankalarını kendi dijital parasını çıkarırsa bankacılık sektörünün baltalanabileceği görüşü paylaşılmıştı. FED San Francisco şubesinin düzenlediği etkinlikte konuşan FED Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard ise dijital para denemeleri üzerine çalıştıklarını söyledi.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER