Ana SayfaBilimBalonla Güçlendirilen İnternet - Google Loon Project

Balonla Güçlendirilen İnternet – Google Loon Project

Ve artık küresel çapta!

Heyecan verici bu haber Alphabet’in “Loon Projesi”, Google’ın X Laboratuarlarından doğan girişim ve bu girişim beş yıldır aktif. Stratosferde 20 km yüksekliğe bırakılan balonlar aracılığıyla İnternet aşağıdaki kişilere ışınlanıyor. Temel işlevi Türkiye’de de karşılaştığımız doğal afetlerden etkilenenlere bağlantı sağlamak ve geleneksel sistemlerin güvenliği ihlal edilmiş olsa bile web’e erişebilmelerini sağlamaktır.

Proje geçtiğimiz günlerde AT&T ile devam eden ortaklığı sayesinde küresel olarak genişlediğini duyurdu. İlk kez 2017’de AT&T, Porto Riko Kasırgası Maria’nın ardından balon dağıtımlı kablosuz kurulumla çalışan ilk taşıyıcı olmuştu.

Şimdi, bu ağ entegrasyonu AT&T’nin 200’den fazla küresel dolaşım ortağına da yayıldı, bu da projenin haftalar hatta aylar sürebilen belirli bir ağ entegrasyonu yapmak zorunda kalmadan dünya çapında yüzlerce operatöre hizmet verebileceği anlamına geliyor. Güzel haber şudur ki; olası bir doğal afet durumunda, bahsi geçen hizmetin nihai amacına hizmet edeceğinin kanıtı olarak gösterilebilir.

Yine de tat kaçıran bazı kısıtlamalar var. Loon’un hala hükümet onaylarını güvence altına alması ve belirli bir bölgede yer altyapısı kurması gerekecek. Şirket, örneğin yıllarca izin almak için bekledikten sonra Kenya’da faaliyetlerine yeni başladı. Şirket “tamam” yanıtı aldıkları anda hazır olduklarını fakat ülkelerin veya bölgeleri üzerinden uçmak için 50’den fazla anlaşma içinde olduğunu belirtti. Yani yine bürokrasi ayaklarımızda pranga.

Project Loon’un genel amacı, yalnızca kriz zamanlarında değil, geleneksel bağlantı sistemlerinin savunulamaz olduğu veya olmadığı durumda her durumda internet erişimi sağlamak. AT&T ile yapılan bu genişleme ile tek taşıyıcı olmasa da, hedefine daha da yaklaşıyor. Önümüzdeki aylarda etkin olduğu alanın genişleyeceğinden şüphemiz yok. Yani umuyoruz…

BENZER HABERLER

  1. çok alakasız olacak ama
    bu siteyi yeni keşfettim bence çok başarılı.
    Anladığım kadarıyla bu platformdakiler genç kesim bunları gördükçe gençlerin uğraş alanlarının sadece magazin ve siyaset olmadığını görüyorum diğer siteler gibi çizgisini bozmaz

    • Nazenin, hepimiz genciz, yaşlı olanlarımızın da ruhu genç 🙂 Amacımız herkesin haber alma özgürlüğüne saygılı olmak ve objektif yayın yapmak. Biz hep böyle olacağız, sen de burada ol :kalp:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER