Ana SayfaBeklenilen Çare: Alternatif Tıp?

Beklenilen Çare: Alternatif Tıp?

“Yoksa yeni bir Modern Tıp ve Alternatif Tıp savaşı mı? “

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 4 Mayıs Pazartesi günü yaptığı açıklamada, COVID-19 için olası tedaviler olarak lanse edilen Artemisia annua gibi tıbbi bitkilerin tedavi açısından test edilmesi gerektiğini açıklayarak alternatif tıp için yeşil ışık yaktı.

WHO açıklamasının devamında ise; tamamlayıcı olarak alternatif tıbbın birçok faydası olduğunu bilimsel olarak kanıtlanmış geleneksel tıbbı desteklediğini söyledi.

Artemisia Annua Bitkisi

COVID-19 için bir tedavi bulma yarışı tam gaz ilerlerken tatlı pelin otu, peygamber süpürgesi otu olarak da adlandırılan Artemisia annua ve benzeri otlar odak noktası haline geldi.

Artemisia annua ya da artemisin olarak adlandırılan bu bitki Amerika’da sıtma tedavisinde kullanılmasının yanında Çin tıp kültüründe yüzyıllar önce tedavi amacıyla kullanılan ve bilinen bir bitki. İncil’de de bahsedilen bu bitkinin faydaları saymakla bitmiyor. Elbette bitkisel uyuşturucu olmasından dolayı beklediği ilgiyi çok göremedi.  

Madagaskar’ın başkanı Andry Rajoelina, bu mucizevi bitkiye dayanan bir tedaviyi teşvik ediyor. Tek bir olumsuz yönü yüzünden bitkiyi saf dışı bırakılmaması gerektiğinin altını çizen Rajoelina; bilimsel olarak test edilmemiş olsa da, birkaç Afrika ülkesinin başkanları ile beraber sipariş verdiklerini ve sevkiyatlarını aldıklarını açıkladılar.

WHO’nun Sahra altı Afrika bölge ofisi ise; ne kadar yararlı ve geleneksel olsa da sıkı sıkı test edilip, olası yan etkileri açısından incelenmesi taraftarı.

Şuan için bir grup “Pek çok bitki ve madde, kalite, güvenlik ve test konusunda asgari gereklilikler ve kanıtlar olmadan önerilmektedir haliyle tedavi açısından neden olmasın?” savını öne sürerken bir grup ise “Sağlam olarak araştırılmamış ürünlerin kullanımının insanları tehlikeye sokabileceğini, yanlış bir güvenlik hissi verebileceğini ve önleyici tedbirlerden uzaklaşabileceğini” söylemektedir.

Zaman ne gösterecek tedavi nasıl sonuçlanacak merakla beklemekteyiz.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER