Ana Sayfa İnternet Bezos ve Zuckerberg Coronavirüs Sayesinde 60 Milyar Dolar Kazandı

Bezos ve Zuckerberg Coronavirüs Sayesinde 60 Milyar Dolar Kazandı

Koronavirüs (COVID-19) salgınının yaklaşık altı aydır devam ediyor ve bazı milyarderlerimiz her zamankinden daha iyi durumda.

Bu gerçekten doğru. Jeff Bezos, Mark Zuckerberg ve Steve Ballmer (sırasıyla Amazon, Facebook ve Microsoft) kontrolden çıkıyorlar. Mart ortasından bu yana, her biri ABD’deki diğer milyarderlerden (teknoloji veya diğer) daha fazla para kazanmaya başladılar.

Amerikalılar Vergi Adaleti ve Politika Araştırmaları Enstitüsü’nün ortak bir analizine göre Bezos, 18 Mart’tan 19 Mayıs’a kadar toplam servetine 34.5 milyar dolar ekledi; Zuckerberg 25.3 milyar dolar kazandı ve Ballmer 12.8 milyar dolar kazandı.

Bu demek oluyor ki 72.6 milyar dolar para sadece 2 ayda 3 kişi tarafından kazanılmış.

ABD teknolojisinin crème de la crème’in (kremanın kreması tabiri en üst tabakayı temsil eder) zenginliğini kavramaya yardımcı olmak için Hard Fork aşağıdaki görselleştirmeyi oluşturdu. 18 Mart’tan beri servetlerine ekledikleri milyonlarca dolara göre, ABD’deki 600+ milyarderin tamamını sıralıyor: baloncuk ne kadar büyükse o kadar çok para demek.

Milyarderleri teknoloji, medya, enerji, finans ve yatırımlar dahil olmak üzere sektörlerine göre de filtreleyebilirsiniz.

Ne kadar zengin olursa olsun, alfa büyük her zaman Bezos. Amazon kurucu ortağı 147,5 milyar dolar ile hala dünyanın en zengini. Ardından gelen Bill Gates ise 106 milyar dolarlık servet ile ikincisi.

Genel olarak, ABD milyarderlerinin değeri son iki ayda% 15 artışla 434 milyar dolar arttı. Aynı dönemde yaklaşık olarak 38 milyon Amerikalı ise işsizlik ödeneği için başvuru yaptı.

Musk, Ellison ve Gates’i de unutmamak lazım

Küresel durgunluk karşısında elektrikli araç şirketi Tesla’nın güçlü pazar performansı dolayısıyla Elon Musk’un tahmini net değeri iki ayda %48 büyüyerek 36.4 milyar $’a yükseldi.

Temettü dağıtımı (kar payı) COVID-19’dan önce yapmasına rağmen yazılım devi Oracle Mart ayında son iki yıl içindeki en yüksek gelirlerini açıkladı. Bilmeyenler için belirtelim, halka açık şirketler her yıl belli dönemlerde elde ettiği karın bir kısmını pay sahiplerine (hisse senedi vs.) dağıtırlar. Temettü dağıtımından sonra şirketin hisseleri belirli bir miktarda düşer. Buna rağmen Oracle çok yüksek karlar açıkladı ve Kurucu ortağı Ellison o zamandan beri net servetine 7 milyar dolardan fazla para ekledi.

Teknolojik biraderler bir yana, yeni normalimizde büyük kazançlar elde eden biri de Kanye West. Karantina sırasında, West toplam tahmini serveti 1.3 milyar dolara ulaştıktan sonra tres comma club seviyesine yükseldi. (Bilgi: tres comma club, üç virgüllüler klübü gibi bir anlama geliyor. Servetinin yazımında [1,000,0000,000] üç virgül veya ayraç bulunanlar bu şekilde ifade ediliyor. Milyarder’in diğer adı da diyebiliriz.)

West, bulut bilişim yerine emlak, moda ve araba koleksiyonlarıyla kâr ediyor. Ayrıca yaklaşık 300.000$ değerinde hisse senedi olduğu da biliniyor.

Kaynak: TNW

BENZER HABERLER

[rev_slider alias=”newspaper-politics”]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,929TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Audi’nin Yeni ‘Dijital Matrix Led’ Farları Duvarlara Animasyon Yansıtabilecek

Alman otomobil üreticileri kısa süre önce gelecekteki arabalar için yeni bir tür far çözümü tanıttı. Dijital Matrix LED farlar olarak adlandırılan bu farlar, araba park halindeyken...

Bu Elektrikli Araç Plastik Atık ve Doğal Liflerden Üretildi

Eindhoven Teknoloji Üniversitesi'nde 22 öğrenciden oluşan bir ekip, okyanuslardan çıkarılan plastik atıklardan yapılmış kompakt ve sportif bir elektrikli araba yaptı.

Bitcoin’in Yükselmesi ve PayPal Haberi, Google Türkiye’de Aramaları Artırdı!

Bitcoin ve kripto paraların araştırılması ve kullanımı arttıkça ona paralel olarak diğer gelişmeler de devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde PayPal, bu yılın başından beri planlamakta olduğu...

Bu Hafta Teknoloji Dünyasında Ne Oldu? – 25 Ekim 2020

Bakalım Teknorex'in teknoloji dünyasında bu hafta neler olmuş?Astro A10 Oyuncu...

iPhone 12 Kullanıcıları iOS Güncellemelerini 5G Verisi Üzerinden İndirebilecek; Nasıl Yapılır?

Apple nihayet en son iPhone 12 serisinin lansmanı ile 5G desteğini tanıtmıştı. Şimdi de iPhone'lar yüksek hızlı 5G ağlarını desteklediğinden, Cupertino teknoloji...